KRRiT należy wykreślić z Konstytucji

„KRRiT należy usunąć z Konstytucji” – stwierdziła pos. prof. Krystyna Pawłowicz we wpisie opublikowanym na portalu „Naszego Dziennika”. Konstytucjonalistka zapowiada, że przy pracach nad nową ustawą zasadniczą będzie dążyła do wykreślenia tego organu z dokumentu. 

Poseł w swoim wpisie na bloguAiD zauważa, że art. 213 Konstytucji mówi, że Rada stoi na straży wolności słowa, wydaje też rozporządzenia, podejmuje uchwały. Z tego wynika, że jest ona jednym z organów administracji państwowej wyspecjalizowanej, jak np. Urząd Regulacji Energetyki.

Nie ma żadnej różnicy między organem administracji, a KRRiT ze względu na jej funkcje. Taką samą pozycję z pewnością chciałyby mieć np. zawodowy związek górników, albo stowarzyszenie aktorów, czy też stowarzyszenie hodowców tulipanów. Nie było żadnego – poza politycznym – powodu, żeby umieszczać organ administracji wyspecjalizowanej – jeden z wielu, które funkcjonują w strukturach administracji – aż na poziom Konstytucji – powiedziała pos. prof. Krystyna Pawłowicz.

Ekspert dodaje, że organ ten powinien zostać sprowadzony do statusu centralnego organu administracji rządowej ds. radiofonii i telewizji w randze centralnego organu administracji rządowej. Natomiast funkcje „stania na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego” bezstronnie i kompetentnie wykonywać mogą wyłącznie sądy powszechne.

Dotychczasowa praktyka KRRiT w tym zakresie – jak podkreśla poseł – pokazała, że Rada kompletnie się do tego nie nadaje i w rzeczywistości stała i stoi na straży blokowania wolności słowa.

Jest to szkodnik lekceważący Sejm i posłów, blokujący wolność słowa i realizujący zamówienie polityczne najsilniejszej partii i najsilniejszych mediów publicznych. O tym mogliśmy się przekonać na przykładzie mediów katolickich, a zwłaszcza TV Trwam i Radia Maryja – zaznaczyła pos. prof. Krystyna Pawłowicz.

Cały czas trwa akcja zbierania podpisów w obronie TV Trwam. W siedzibie Radia Maryja w Toruniu  podliczono już 2 mln 515 tys. 755 kopii podpisów. Do tej pory przeciwko dyskryminacji katolickiej stacji w kraju i za granicą przeszło 176 marszów. W najbliższym czasie planowane są kolejne.

blogAiD, naszdziennik.pl/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl