fot. facebook/Odmalujmy Polskę

Krakowscy studenci pomagają byłym opozycjonistom

„Odmalujmy Polskę” to akcja krakowskich studentów, którzy remontują mieszkania byłych opozycjonistów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Wraz ze Stowarzyszeniem „Sieć Solidarności” niosą wieloraką pomoc tym, którzy przed laty walczyli o wolność Ojczyzny, a dziś są zapomniani przez władzę i zdani na samych siebie.

Stowarzyszenie założone przez działaczy opozycji lat 70. i 80 niesie pomoc biedniejszym działaczom w szerokim zakresie.

– To nie ogranicza się już tylko, do tego, by dostarczyć im paczki żywnościowe, bo zazwyczaj niestety ich sytuacja materialna jest tak trudna, że wymaga nie tylko pomocy żywnościowej, ale także medycznej. Dostarczamy im lekarstwa, porady prawne, pomagamy wyjść z trudnych sytuacji życiowych – wyjaśnia Piotr Fugiel ze Stowarzyszenia Sieć Solidarności.

Ostatnio do stowarzyszenia dołączyli studenci, którzy wpadli na pomysł malowania i remontowania mieszkań.

– Te osoby walczyły o naszą wolność, żebyśmy dzisiaj mogli studiować, żebyśmy żyli w wolnym kraju, a ta wolność niekoniecznie przełożyła się na ich dobro. Chcieliśmy pokazać, że to o co walczyli dzisiaj urzeczywistnia się w ten sposób, że młodzi ludzie przychodzą i dziękują za to pomagając im – mówi Piotr Ziółkowski, inicjator akcji „Odmalujmy Polskę”.

Studenci na swoim koncie mają już pierwsze sukcesy. Mieszkanie pani Jadwigi do niedawna wyglądało zupełnie inaczej.

– Skrobałem ściany i układałem panele. Mogłem komuś pomóc, i uważam, że to bardzo ciekawa forma. Można dawać pieniądze, można w jakichś akcjach uczestniczyć, a tutaj była konkretna praca. I ja sam też mogłem się czegoś nauczyć – zauważa uczestniczący w akcji Daniel Górski, student teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.

Młodzi budowlańcy przyznają, że sami wiele się nauczyli remontując po raz pierwszy samodzielnie mieszkanie. Pani Jadwiga zaznacza, że remont nie był dla niej tylko przywróceniem godnych warunków do życia. Był też przywróceniem wiary i nadziei.  Wolontariusze zarażają energią i motywacją do życia i działań.

– Oni mają taką potrzebę czynienia dobra, i tą swoja ideą zarażają. Zarażają takim słoneczny podejściem do rzeczywistości, naprawdę słonecznym – podkreśla pani Jadwiga Samek.

To skandal, że dzisiaj ci, którzy kiedyś walczyli o wolności Polski nie są beneficjentami tej wolności. Ich sytuacja życiowa niejednokrotnie jest bardzo ciężka, a ci którzy, dzięki walce opozycjonistów są dzisiaj na wysokich stanowiskach zapomnieli o nich – zwraca uwagę pan Piotr Fugiel ze Stowarzyszenia Sieć Solidarności.

– Przez 25 lat kraj nasz nie zrobił nic, aby ci ludzie, dzięki którym zawdzięczamy wolność, żyli przynajmniej na takim samym poziomie, na jakim żyją ci, którzy z nimi walczyli – ubecy, zomowcy, wszyscy ci, którzy tępili dawną opozycję.

Studenci chcą rozwijać inicjatywę. Na liście oczekujących na remont mieszkań jest już ponad 20 rodzin. To co cieszy młodych i zachęca do dalszej pracy, to pierwsze sygnały ze strony sponsorów, którzy chcą ich wesprzeć finansowo. Do tej pory remonty wykonywali z własnych środków.

Coraz więcej studentów chce pomagać. Na razie akcja rozpoczęła się w Krakowie. Jej organizatorzy mają nadzieję, że pomysł podchwycą młodzi z innych miast w Polsce.

TV Trwam News / RIRM

drukuj