Kraków: setki bezdomnych i potrzebujących przychodzą do Namiotu Spotkań

Setki bezdomnych i potrzebujących przychodzą do Namiotu Spotkań na Małym Rynku w Krakowie. Obiekt stanął z okazji Światowego Dnia Ubogich, który przypadnie w niedzielę, a w archidiecezji krakowskiej obchodzony jest od początku tygodnia.

„Najważniejsi dla mnie są ludzie, którzy tu przychodzą, przynoszą swoje serce, są życzliwi. Dziękuję im za tę atmosferę” – powiedziała w piątek PAP pani Sylwia. Z kolei pan Zbigniew zwrócił uwagę na to, że Namiot daje mu możliwość ogrzania się, posilenia, napicia gorącego napoju. Co ważne – zaznaczył – miejsce daje możliwość rozmowy z innymi, którzy również są w potrzebie.

Oprócz ciepłego posiłku i napoju w Namiocie Spotkań ubodzy mogą uczestniczyć w różnorodnych warsztatach (m.in. literackich, filozoficznych, pszczelarskich), posłuchać koncertów zespołów katolickich, muzyki gospel, obejrzeć spektakle i filmy.

Odwiedzający Namiot mogą skorzystać także z porad przedstawicieli NFZ, Rzecznika Praw Pacjenta, pracowników socjalnych i psychologów. W siedzibie przy ul. Smoleńsk fryzjer i kosmetyczka czekają na chętnych do udziału w wizerunkowych metamorfozach. Na pomoc medyczną potrzebujący mogą liczyć w budynku przy ul. Siennej, a stomatolog przyjmuje w klinice przy ul. Montelupich.

„Jak widać, atmosfera jest gorąca. Bardzo dużo dobra się tu dzieje, ponieważ jest spotkanie człowieka z człowiekiem i myślę, że tego nie zastąpi nic” – powiedziała konferansjerka wydarzeń w Namiocie Natalia Nóżka. Jak dodała, dużym zainteresowaniem cieszą się także „metamorfozy” – z których zainteresowani, głównie panie, korzystają w budynku przy Smoleńsk.

Na Małym Rynku Namiot Spotkań jest otwarty od środy, czynny będzie do niedzieli. Tylko w czwartek, w ciągu dwóch godzin porannych, wydano tu 450 posiłków.

Światowy Dzień Ubogich (ŚDU) w Krakowie po raz drugi jest obchodzony przez tydzień. Poza Namiotem Spotkań, który jest centralnym miejscem wydarzenia, w programie krakowskiego ŚDU są rekolekcje w bazylice Mariackiej, a w kościele św. Barbary w Krakowie trwa Modlitewne Jerycho – całodobowa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji ubogich.

Finał ŚDU – Msza św. w bazylice Mariackiej i wspólny posiłek w Namiocie Spotkań – odbędzie się w niedzielę. Tego samego dnia składka w krakowskich kościołach zostanie przeznaczona na organizację kolejnej edycji ŚDU i na inicjatywy charytatywne w poszczególnych parafiach.

Do organizacji 2. ŚDU zapisało się prawie 300 wolontariuszy.

„To są osoby, które naprawdę chcą pomagać, są tu z potrzeby serca” – powiedział koordynator wolontariuszy w Namiocie Spotkań Sławomir Szymański.

Jak ocenił, ubogim i bezdomnym doskwiera samotność, a w Namiocie Spotkań mogą o niej zapomnieć.

„Niejednokrotnie spotkałem osobę bezdomną i rozmawiałem z nią, i te rozmowy były dla mnie wartościowe. Spotkanie z bezdomnym to dla mnie osobiste rekolekcje” – wyznał.

Światowy Dzień Ubogich w Krakowie organizuje archidiecezja. Tak jak rok temu akcję wspierają finansowo MOPS i Arcybractwo Miłosierdzia, a także sponsorzy, przy czym obowiązuje zasada „No logo”, co oznacza, że akcja nie służy reklamie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl