Krajowa Rada Sądownictwa zwołała nadzwyczajne posiedzenie na 28 sierpnia

Krajowa Rada Sądownictwa poinformowała, że nadzwyczajne posiedzenie zostało zwołane na 28 sierpnia.  Jak podała przewodnicząca Rady, spotkanie będzie dotyczyło „przeprowadzenia dyskusji w sprawie równego traktowania stron postępowań w polskich sądach z zachowaniem neutralności światopoglądowej”.

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, zwrócił się o pilne zwołanie posiedzenia KRS. Jego zdaniem dochodzi do orzeczeń wydawanych z wyraźnie politycznych motywacji i stosowanie podwójnych standardów.

Jako przykład wskazał umorzenie sprawy ataku i pobicia kierowcy furgonetki pro-life oraz skazanie na 3 lata bezwzględnego więzienia młodej kobiety za próbę wyrwania tęczowej torby na paradzie LGBT.

Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z upolitycznieniem i ideologizacją sądownictwa – powiedział wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

– Tak było kiedyś, za komuny, że przymykano oko na bandytyzm, na przestępstwa, jeżeli było to zgodne z dominującą ideologią. Tak się niestety dzieje obecnie w polskich sądach. Kierują się ideologią, kierują się polityką. Tak nie może być  i dlatego minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny, również jako członek Krajowej Rady Sądownictwa, zwrócił się o pilne posiedzenie i debatę nad remediami – co powinniśmy zrobić, aby temu zapobiec, bo to jest tendencja bardzo niebezpieczna. Jeżeli dochodzi do skazywania ludzi na bezwzględne więzienie trzyletnie za wyszarpywanie torebki, to jest to skandal – mówił wiceszef resortu sprawiedliwości.

W ocenie wiceministra konieczne jest odpolitycznienie sądów. Jak dodał Marcin Romanowski, umożliwi to instytucjonalna reforma sądownictwa i wprowadzenie realnej odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, również za treść ich orzeczeń, jeśli mają charakter ideologiczny, polityczny i są w jawnej sprzeczności z zasadą równości.

Posiedzenie KRS ma ruszyć 28 sierpnia o godz. 10.00.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl