fot. PAP/EPA

Kraje G20 porozumiały się ws. ustabilizowania cen ropy naftowej

Kraje G20 zgodziły się co do konieczności ustabilizowania cen ropy naftowej. Jednak nie były w stanie uzgodnić wspólnego planu obniżenia wydobycia tego strategicznego surowca. Poinformował po telekonferencji ministrów ds. energii krajów G20 minister ds. bogactw naturalnych Kanady.

Utworzono grupę roboczą, której zadaniem będzie sporządzenie raportu dotyczącego możliwości skoordynowanej reakcji na obecną sytuację na światowych rynkach.

Światowa pandemia zmniejszyła zapotrzebowanie na ropę, co spowodowało znaczne spadki cen tego surowca. Kraje grupy G20, wśród których znajdują się najważniejsi światowi producenci ropy, tacy jak Arabia Saudyjska, Rosja, Kanada i Meksyk, rozpoczęły konsultacje w celu zmniejszenia wydobycia i zahamowania spadku cen.

Według ekonomisty dr. Artura Bartoszewicza zredukowanie wydobycia ropy wpłynie na wzrost cen paliw.

– Trzeba spodziewać się ze zwiększaniem kosztu ropy i benzyny, a tym samym to, co będzie wiązało się z ceną płaconą za tankowanie będzie wyższe niż to, co obserwowaliśmy w ostatnim tygodniu. Ogólnie idzie to w próbę odbudowy stabilizacji gospodarek światowych. Kraje, które podejmują decyzję o ograniczeniu produkcji ropy liczą na to, że prędzej czy później nastąpi zwiększenie popytu na ropę, czyli przy niższej podaży ropy będzie to sygnał do podwyżki cenowej, a z czasem będą mogły zwiększyć produkcję w relacji do narastającego popytu tak, by zbilansować swoje budżety – wyjaśnił.

Podczas piątkowych obrad Rosja i Arabia Saudyjska oraz kilka innych państw, tworzących nieformalny klub nazywany OPEC+, miały przedstawić projekt porozumienia. Przewidywał on zmniejszenie wydobycia o 10 mln baryłek dziennie, czyli o ok. 10 proc. światowych dostaw. Jak informuje Reuter, Rosja i jej sojusznicy domagali się, aby USA i Kanada zmniejszyły wydobycie o dalsze 5 proc. Jednak rozmowy ostatecznie załamały się, kiedy Meksyk zapowiedział, że zmniejszy produkcję ropy jedynie o 25 proc. ilości żądanej przez OPEC. Do porozumienia nie doszło.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl