fot. twitter.com/prezydentpl

KPRP: K. Szczerski uczestniczył w spotkaniu koordynacyjnym przed szczytem Trójmorza w Sofii

Polityczne i praktyczne aspekty Trójmorza i potencjalna rola tego formatu współpracy regionalnej w odbudowie gospodarek po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19 były tematami spotkania koordynacyjnego przed szczytem Trójmorza w Sofii z udziałem prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała we wtorek w komunikacie na stronie internetowej, że Krzysztof Szczerski uczestniczył w drugim spotkaniu koordynacyjnym przed szczytem Inicjatywy Trójmorza w Sofii. Spotkanie odbyło się w formule wideokonferencji.

Podczas zorganizowanego z inicjatywy prezydencji bułgarskiej spotkania z udziałem prezydenckich koordynatorów 12 państw Inicjatywy Trójmorza oraz przedstawicieli partnerów strategicznych – Stanów Zjednoczonych i Niemiec – omówiono stan przygotowań do planowanego na lipiec br. szóstego szczytu Inicjatywy.

„Jednym z najważniejszych tematów spotkania były aktualne polityczne i praktyczne aspekty funkcjonowania Trójmorza, a także potencjalna rola formatu współpracy regionalnej w procesie odbudowy gospodarek regionu po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19” – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Według komunikatu podczas spotkania podkreślono, że „bliska współpraca na poziomie regionalnym oraz realizacja priorytetów Inicjatywy Trójmorza w zakresie rozwijania infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej dobrze wpisuje się w europejskie i ogólnoświatowe strategie pokryzysowe”.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy regionalnej zainicjowaną w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji. Trójmorze zrzesza 12 państw usytuowanych pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Ma na celu – w ścisłej współpracy z Unią Europejską oraz dzięki strategicznemu partnerstwu ze Stanami Zjednoczonymi – wzmacnianie spójności UE, rozwijanie połączeń infrastrukturalnych na osi Północ-Południe, a tym samym podnoszenie konkurencyjności i bezpieczeństwa energetycznego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl