W Koszalinie, Szczecinie i Słupsku odbędą się pogrzeby dzieci utraconych

W Koszalinie, Szczecinku i w Słupsku odbędą się dziś pogrzeby dzieci utraconych, które zmarły jeszcze przed narodzinami. Pogrzeby poprzedzą uroczyste Msze Św. sprawowane w intencji rodziców, którzy stracili dzieci.

Eucharystia w Koszalinie odbędzie się o godz. 10.00 w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, w Szczecinku o godz. 12.00 w kościele Mariackim, natomiast w Słupsku o godz. 11.00 w Sanktuarium św. Józefa.

Następnie uroczystości przeniosą się na cmentarze. Tego dnia łącznie pochowanych zostanie 150 dzieci utraconych.

Ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej w Koszalinie podkreśla, że pogrzeby dzieci utraconych pokazują, że dziecko jest człowiekiem od momentu poczęcia.

– Takie miejsca pochówku są ważne nie tylko dlatego, że są to miejsca gdzie rodzice tych dzieci mogą przeżyć żałobę, ale są one bardzo wyraźnym znakiem dla świata, że my – w dobie toczonej dyskusji odnośnie ustawy o zakazie aborcji – uważamy, że dziecko jest człowiekiem, niezależnie od tego, w której fazie ciąży dziecko umrze.[…] Jest to człowiek, a skoro tak, to należy mu się godny pogrzeb. Takie pogrzeby u nas się odbywają i coraz więcej miast do nas dołącza – mówi ks. Wojciech Parfjanowicz.

Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się od 2011r.

Odpowiednie procedury udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Stopniowo do inicjatywy włączyły się także inne miasta.

Dotychczas w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pochowano już blisko 3 tys. dzieci. W Koszalinie stanął także Pomnik Dzieci Utraconych.

RIRM

drukuj