fot. PAP/Tomasz Gzell

Ruszają prace sądów wyspecjalizowanych w ochronie praw polskich dzieci

Zaczęły obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi będą funkcjonowali sędziowie orzekający w sprawach dotyczących ochrony praw polskich dzieci. Dotychczas zajmowało się tym 315 sądów różnych szczebli. Terazbędzie ich 11 i jeden odwoławczy w Warszawie.

To pokazuje jak wysoce będą one wyspecjalizowane – zaznaczył na dzisiejszej konferencji wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Dodał, że uporządkowanie obszaru ochrony praw polskich dzieci było jego zadaniem, kiedy obejmował funkcję wiceministra sprawiedliwości.

Wiceszef resortu poinformował, że kwestią ochrony praw polskich dzieci w MS zajmuje się obecnie szesnastu urzędników, sędziów i prokuratorów.

– To będą sądy okręgowe i tych sądów będzie zaledwie 11 i jeden sąd odwoławczy w Warszawie (…), w sądzie apelacyjnym. Jeden sąd odwoławczy w miejsce 45. To oznacza, że tymi sprawami w Polsce będzie zajmować się zaledwie ok. 30 osób. te osoby zostały już wskazane, ci wyspecjalizowani sędziowie już od dzisiaj działają – poinformował wiceminister minister.

Od dziś nie będzie możliwości wywiezienia dziecka z obszaru RP do czasu uprawomocnienia się postanowienia w tej sprawie – zaznaczył Michał Wójcik.

Jak przypomniał, przez lata często było tak, że sąd wydał postanowienie w pierwszej instancji, dzień później dziecka nie było już w Polsce. Nowe regulacje wprowadzają też tzw. przymus adwokacji, czyli tego typu sprawami będą się zajmować adwokaci, radcowie prawni – profesjonalni pełnomocnicy rodziców.

RIRM

drukuj