Korea Północna rozpoczęła proces denuklearyzacji

W Korei Północnej zachodzą pierwsze zmiany. Przede wszystkim zmienia się ton koreańskiej propagandy. Donald Trump poinformował natomiast o rozpoczęciu przez Pjongjang procesu denuklearyzacji. Korea miała zlikwidować jeden z czterech poligonów nuklearnych.

Sytuacja w totalitarnej Korei Północnej zaczyna się zmieniać. Tamtejsze media przestały informować o wrogich działaniach USA. Choć propaganda nadal istnieje, to skupia się m.in. na zjednoczeniu obu Korei lub postępie gospodarczym. Pjongjang zakończył także testy rakietowe. To pokłosie szczytu w Singapurze.

– Przestali wysyłać rakiety, włącznie z rakietami balistycznymi. Wysadzili już w powietrze jeden z poligonów testowych, a właściwie jest to jeden z czterech wielkich poligonów testowych. I wielką sprawą jest to, że to będzie totalna denuklearyzacja, która już się rozpoczęła – powiedział prezydent USA Donald Trump.

Na razie nie można mieć pewności, czy zmiany w Korei Północnej będą głębokie i trwałe, stąd też nowa linia propagandowa Kim Dzong Una – wskazał politolog Andrzej Skiba.

– Z jednej strony, może być to gest dobrej woli, pokazujący otwartość Korei, chęć do porozumienia i dialogu. Z drugiej strony, pojawiają się głosy ekspertów, sugerujące, że te poligony i tak już się nie nadawały do dalszego użytkowania, a zatem ich zamkniecie nie zmieniło w jakiś główny sposób polityki Korei Północnej. Wydaje się, że te poligony, te tunele do prób jądrowych pod ziemią można w razie potrzeby stosunkowo szybko przywrócić do użytku. W związku z tym na konkretne oceny potrzeba jeszcze przynajmniej kilku miesięcy – zwrócił uwagę Andrzej Skiba.

Szansę na pozytywne zmiany na Półwyspie Koreańskim widzi szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo.

– Od 12 czerwca zrobiliśmy znaczący postęp. I to dotyczy nie tylko naszych sojuszników, którzy są najbardziej dotknięci tym tematem – Koreańczyków z Południa, Japończyków czy Chińczyków. Sprawa zatacza szersze koło. Rozmawiałem z Brytyjczykami, Australijczykami i Europejczykami. Wszyscy rozumieją, że ustanowiliśmy kurs, który ma szansę przynieść zmiany dla ludzkości – podkreślił Mike Pompeo.

W związku z obiecującymi wynikami szczytu w Singapurze Japonia zawiesi ćwiczenia ewakuacyjne na wypadek ataku rakietowego Korei Północnej. Rząd w Tokio nie rezygnuje jednak z planów zainstalowania lądowego komponentu amerykańskiego systemu antyrakietowego. Premier Japonii Shinzo Abe podkreślał, że Korea Północna dysponuje setkami pocisków balistycznych, które nie zostały jak dotąd zlikwidowane.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl