fot. twitter.com

D. Trump wzywa Kanadę i inne państwa NATO do zwiększenia wydatków na obronę

Prezydent Stanów Zjednoczonych wzywa premiera Kanady i inne państwa NATO do zwiększenia wydatków na obronę. Jak poinformowały kanadyjskie media, prezydent USA wysłał w tej sprawie list do Justina Trudeau.

Do treści pisma dotarł jeden z kanadyjskich portali. Donald Trump wzywa w nim Justina Trudeau i inne kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego, których budżety obronne są niższe niż 2 proc. PKB, do podniesienia nakładów na armię.

Prezydent USA nazywa Kanadę kluczowym sojusznikiem podkreślając jednocześnie, że niewywiązywanie się przez nią z uzgodnionych zobowiązań podkopuje bezpieczeństwo NATO i daje zły przykład innym jego członkom.

Donald Trump pisze, że USA są coraz mniej skłonne ignorować niewydolność sojuszu w stawianiu czoła wspólnym wyzwaniom dla bezpieczeństwa. Obecnie próg 2 proc. PKB na obronę osiąga tylko 5 państw NATO – w tym Polska.

Kanada zobowiązała się zwiększyć sumę wydatków na obronność do 32 mld 800 mln dol. kanadyjskich w roku 2026 i 2027.

List kierowany do kanadyjskiego premiera Donald Trump wysłał na kilka tygodni przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli i w okresie silnych napięć na linii Waszyngton-Ottawa. Spowodowały je m.in. nałożone przez USA taryfy na kanadyjską stal i aluminium oraz cła odwetowe ze strony Kanady.

RIRM

drukuj