fot. pixabay.com

Korea Północna: Kim Dzong Un zwołał kongres poświęcony wzmocnieniu „monolitycznych” rządów partii

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un zwołał bezprecedensową konferencję w celu wzmocnienia w całym społeczeństwie „monolitycznego” przywództwa rządzącej Partii Robotniczej Korei (WPK) – poinformowała agencja Reuters, cytując komunikat północnokoreańskich mediów państwowych.

Konferencja była pierwszą tego typu i dotyczyła „realizacji konsolidacji organizacyjnej i ideologicznej szeregów Partii pod każdym względem” oraz wzmocnienia roli przywódczej partii – podał Reuters, cytując państwową agencję informacyjną KCNA.

Wydarzenie skupiło się na działach „Partyjnego Poradnictwa Życia” (PLG), które są potężnymi organizacjami monitorującymi i kontrolującymi lojalność urzędników i członków partii w całym kraju.

Zgodnie z raportem z 2019 roku przygotowanym przez amerykański Komitet Praw Człowieka w Korei Północnej (HRNK), poradnictwo życia partyjnego jest „prawdopodobnie najbardziej newralgiczną funkcją” WPK.

Jako część potężnego Departamentu Organizacji i Poradnictwa, PLG monitoruje trendy i wzorce w indywidualnych zachowaniach, szczególnie tych, które mogą zaszkodzić interesom najwyższego przywódcy – czytamy w raporcie HRNK. Jego techniki obejmują regularne sesje samokrytyki, gdzie uczestnicy są zobowiązani do wyznania swoich złych czynów i stawienia czoła oskarżeniom ze strony innych członków. Jest również odpowiedzialny za przekazywanie wskazówek od wysokich rangą przywódców i odgrywa rolę w wyborze kandydatów dopuszczonych do startu w wyborach.

W swoich uwagach do uczestników konferencji Kim nazwał partyjne doradztwo życiowe „naczyniem krwionośnym i gruczołem nerwowym”, które mocno łączą organizacje partyjne z komitetem centralnym, a także główną osią wdrażania idei i polityki partii – podała KCNA.

Kim coraz częściej organizuje wydarzenia mające na celu wzmocnienie kontroli w kraju, którym rządzi od 2011 roku. Eksperci ocenili, że wysiłki związane ze zwalczaniem koronawirusa dodatkowo pomogły jego autorytarnemu rządowi narzucić nowe formy kontroli gospodarki, podróży, mediów i innych aspektów życia społecznego.

Według instytucji zajmujących się badaniem praw człowieka Korea Północna przeprowadza pozasądowe egzekucje, porwania, tortury i arbitralne aresztowania. Według raportów reżim w Pjongjang stosuje przemoc seksualną i zmusza do pracy przymusowej.

Korea Północna boryka się z wieloma problemami, w tym z epidemią koronawirusa, skutkami gospodarczymi sankcji międzynarodowych oraz konsekwencjami katastrof naturalnych, takimi jak wysokie temperatury i powodzie – przypomina Reuters.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl