fot. PAP/EPA

Korea Płn wystrzeliła dwa pociski rakietowe, które spadły do Morza Japońskiego

Korea Północna wystrzeliła dwa niezidentyfikowane pociski rakietowe. Spadły one do Morza Japońskiego. Zarówno Japonia, jak i Korea Południowa wyraziły zaniepokojenie tą sytuacją.

O wystrzeleniu przez Koreę Północną pocisków rakietowych poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. Był to pierwszy test rakietowy od miesiąca. Poprzedni miał miejsce 31 października.

Choć wystrzelone w czwartek pociski nie weszły do japońskiej przestrzeni powietrznej, ani do wyłącznej strefy ekonomicznej, to zarówno władze w Tokio, jak i w Seulu wyraziły zaniepokojenie tą sytuacją.

Szef japońskiego rządu Shinzo Abe ocenił próby rakietowe Korei Północnej  jako poważny problem dla całej społeczności międzynarodowej.

– Wielokrotne wystrzelenie rakiet balistycznych przez Koreę Północną stanowi zagrożenie dla Japonii i społeczności międzynarodowej. Będziemy nadal utrzymywać bliski kontakt z USA, Koreą Południową i społecznością międzynarodową, aby monitorować sytuację oraz chronić bezpieczeństwo i majątek Japończyków – powiedział premier Japonii Shinzo Abe.

Tymczasem wciąż trwa impas w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Po ostatnich negocjacjach z prezydentem USA Donaldem Trumpem przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un dał Stanom Zjednoczonym czas do końca roku na złożenie oferty, która uratuje rozmowy pokojowe.

TV Trwam News

drukuj