Fot. PAP

Konwencja Solidarnej Polski w Krakowie

Już dziś w Krakowie o godz. 11.00 odbędzie się konwencja Solidarnej Polski, podczas której politycy partii przedstawią propozycję radykalnych zmian państwa – poparte projektem Nowej Konstytucji.

Obecny system państwowy nie daje szans na rozwój społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju, stąd potrzeba zmiany konstytucji – akcentuje poseł Arkadiusz Mularczyk – przewodniczący Klubu Parlamentarnego SP.

SP proponuje dyskusję nad systemem prezydenckim, takim jak np. we Francji czy w USA.

-Budowa nowego, sprawnego państwa. Państwa przyjaznego dla obywateli, państwo które jest jednocześnie skuteczne, efektywne. Państwo, które powoduje że obywatele czują się upodmiotowieni. Chcemy zaproponować zmiany w konstytucji i chcemy też, aby w Sejmie doszło do powołania Komisji ustrojowej, która zajęłaby się przeglądem konstytucji. Uważamy, że ten system państwowy, który obecnie w Polsce funkcjonuje nie daje szans na rozwój Polski, na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Na to żeby obywatele mieli rzeczywisty wpływ na to co się dzieje w rządzie, parlamencie – akcentuje poseł Arkadiusz Mularczyk.

Poza tym Solidarna Polska chce zmiany ordynacji wyborczej z wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych.

– Uważamy, że ten obecny system wyborczy preferuje duże partie polityczne. Liderów, którzy bardzo często desygnują swoich zaufanych ludzi na listy partyjne, w szczególności na pierwsze, drugie miejsca. I Ci ludzie później wchodzą i czują się lojalni tylko i wyłącznie wobec szefów swojej partii a nie wobec obywateli. Ten proces oddalania się reprezentantów, parlamentarzystów od swoich okręgów wyborczych jest coraz bardziej widoczny gdzie mamy tzw. wielu spadochroniarzy w okręgach wyborczych niezwiązanych kompletnie z rejonem z którego są wybierani. Taki system jednomandatowy funkcjonuje w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych gdzie obywatele po prostu głosują na konkretnego człowieka i wybierają konkretnego człowieka z regionu i ten konkretny człowiek reprezentuje mieszkańców w parlamencie. To daje władze obywatelom a nie prezesom partii politycznych, którzy tak jak powiedziałem wcześniej swoich zaufanych desygnują na listy wyborcze – dodaje poseł Arkadiusz Mularczyk.

Podczas konwencji Solidarnej Polski omówione mają zostać tematy m.in. takie jak finansowanie partii, bezpośrednie wybory na marszałków i starostów

czy też kwestia referendów, tak by obywatele mieli większy wpływ na rozwój swojego miasta, a także Polski – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk.

 

RIRM

drukuj