fot. PAP/Marcin Bielecki

Konwencja programowa Porozumienia

W niedzielę w Krakowie odbędzie się konwencja programowa Porozumienia. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną szczegóły programu Energia Plus, nad którym od kilku miesięcy pracuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Deglomeracja, polityka energetyczna i ułatwienia dla przedsiębiorców – to niektóre z tematów, które będą podejmowane podczas niedzielnej konwencji partii Porozumienie.

To tematy, które nie będą tylko deklaracją, ale też jasno pokażemy, że wiele z nich możemy wdrożyć. W tym roku część z nich będzie dotyczyła energii, czyli bardzo gorącego tematu, tematu „pod wysokim napięciem” – mówiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

A pod takim upłynął koniec ubiegłego roku, bo choć rząd obniżył ceny energii elektrycznej, to jednak działa te mają charakter doraźny.

To, na co czekamy, to rozporządzenia wykonawcze do ustawy, które wskażą, w jaki sposób ma zostać wykonana zapowiedź w ustawie zamrożenia cen energii na poziomie 30 czerwca ubiegłego roku oraz w jaki sposób będzie działał fundusz rekompensat – podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii.

Długofalową obniżkę cen energii zakłada program Energia Plus. Od kilku miesięcy pracuje nad nim Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Program ma opierać się na rozwoju powszechnej energetyki prosumenckiej. Zakłada on wytwarzanie energii na własny użytek, a także sprzedaż czy przekazanie jej nadmiaru do sieci i otrzymanie z tego tytułu rekompensaty.

Tymczasem ponadpartyjny pakt dla zielonej energii proponują ludowcy.

Składa się z trzech filarów, takich jak: niższe rachunki za prąd – czyli  tani prąd, zdrowe, świeże powietrze i bezpieczeństwo energetyczne – akcentował Władysław Kosiniak – Kamysz, przewodniczący PSL.

W ocenie Marka Suskiego – szefa gabinetu politycznego Premiera RP – propozycje opozycji dotyczące energii w gruncie rzeczy niczym się nie różnią od celów strategicznych, jakie przekłada sobie rząd.

Rząd jest za rozwojem alternatywnych źródeł energii. Wspieramy takie programy, na ile to jest możliwe – mówił Marek Suski.

Komisja Europejska poinformowała, że Polska nie musi notyfikować w Komisji Europejskiej ustawy obniżającej ceny energii elektrycznej w kwestii pomocy publicznej, chyba że uzna sama, że taka notyfikacja jest potrzebna.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl