Kontrola PIP: umowy cywilnoprawne są nadużywane

Rośnie liczba pracodawców nadużywających umów cywilnoprawnych wobec pracowników – alarmuje Państwowa Inspekcja Pracy. W I półroczu br. było ich 1,1 tys., czyli tyle, co w całym 2011 r. Prym wiodą firmy budowlane oraz działające w sektorze handlu i napraw.

W branży budowlanej, wśród 302 umów cywilnoprawnych, jakie prześwietlili inspektorzy, aż 166, czyli ok. 55 proc. zostało zawartych z naruszeniem prawa.

Jeśli chodzi o zakłady pracy należące do sekcji handel i naprawy kontrolerzy PIP prześwietlili 1104 umowy, z czego 403 (36,5 proc.) zostały zawarte z naruszeniem prawa.

Jak wynika z danych PIP-u, nieprawidłowości występowały głównie w małych sklepach, które nie wytrzymują konkurencji z dużymi placówkami handlowymi.

Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”, mówi, że dane PIP-u potwierdzają jak bardzo potrzebne jest uregulowanie kwestii umów, czego domaga się związek.

– Nasza skarga do międzynarodowej organizacji pracy spowodowała wymuszenie na polskim rządzie działań zmierzających do ograniczenia tzw. umów śmieciowych. Oczywiście są sytuacje takie, że niekoniecznie musi być od razu zawarta umowa o pracę, dopuszczalne są umowy cywilno-prawne i na czas określony, ale w Polsce jest to niestety nadużywane. Dramatyczna sytuacja jest w sektorze budownictwa, handlu, różnego rodzaju usługach. Wyniki kontroli PIP-u jedynie potwierdzają, że związki zawodowe słusznie występują przeciwko tym patologicznym zjawiskom w naszym kraju – powiedział Tadeusz Majchrowicz.

Sprawa nadużywania umów cywilnoprawnych zostanie poruszona podczas najbliższego posiedzenia Rady Ochrony Pracy, które odbędzie się we wtorek w Sejmie.

RIRM

drukuj