PAP/Paweł Supernak

Koniec udziału Polski w misji ewakuacyjnej w Afganistanie

Polska kończy swój udział w misji ewakuacyjnej w Afganistanie. Łącznie z Kabulu do Warszawy przetransportowano ok. 900 osób.  

Sytuacja na miejscu pogarsza się z dnia na dzień.

– W zdecydowanej większości osoby, które chcieliśmy ewakuować zostały ewakuowane – mówił Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

– Ta misja była bardzo trudna i realizowana w bardzo niebezpiecznych okolicznościach – dodał wiceminister spraw zagranicznych.

Choć terytorium lotniska w Kabulu pozostawało pod kontrolą sił sojuszniczych – to sytuacja była bardzo niebezpieczna. Talibowie kontrolują już prawie cały kraj. Tysiące osób szturmuje lotnisko.

– Zagrożenie terrorystyczne utrzymywało się na bardzo wysokim poziomie, w ostatnich dniach wzrosło jeszcze bardziej – oznajmił Marcin Przydacz.

– Talibowie ogłosili, że ewakuowani od środy mogą być tylko obywatele państw trzecich, a nie obywatele Afganistanu – powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Polskie samoloty wykonały łącznie 44 samoloty ewakuacyjne.

– Po decyzji o przeprowadzeniu operacji ewakuacyjnej został utworzony most powietrzny pomiędzy Warszawą, Tbilisi, Nawoi i Kabulem. Na odcinku Warszawa – Nawoi w Uzbekistanie latały samoloty rządowe – cywilne, natomiast między Nawoi a Kabulem latały samoloty wojskowe – poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera RP.

Osoby, które udało się przetransportować do Polski są bezpieczne – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

– To są albo Polacy pracujący tam na rzecz stabilności, pokoju albo współpracownicy Polaków, którzy z nami przez krótszy bądź dłuższy okres współpracowali – wyjaśnił szef rządu RP.

Łącznie to 1100 osób.

– Z czego 937 osób, to obywatele Afganistanu, którzy współpracowali w ciągu ostatnich dwudziestu lat, bo tyle trwała misja w Afganistanie, z oddziałami polskimi tudzież z polską dyplomacją – mówił min. Michał Dworczyk.

Oprócz ewakuacji, Polska udzielała też pomocy logistycznej na prośbę organizacji międzynarodowych.

– Polska pomogła międzynarodowym organizacjom w ewakuacji, transporcie, zarówno sprzętu, jak i personelu z terenu Afganistanu – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Premier RP zwracał uwagę, że Polska nie odwraca się od przyjaciół. Udziela pomocy tam, gdzie to możliwe. Za to wsparcie dziękował ambasador Afganistanu w Polsce.

„Nasz wspaniały partner Polska stała ramię w ramię z Afganistanem. Od roku 2001 wspierali Afganistan i teraz w roku 2021 nie zostawili nas bez pomocy” – oznajmił Mohammad Naim Taher Qaderi, ambasador Islamskiej Republiki Afganistanu w Polsce.

W piątek do Polski przyleci ostatni transport z Uzbekistanu. Ewakuację w Afganistanie kończą też nasi sojusznicy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl