fot. PAP/EPA

Afganistan: Talibowie przejęli jedno z najważniejszych przejść granicznych z Iranem

Talibowie potwierdzili, że przejęli kontrolę nad jednym z najważniejszych przejść granicznych między Afganistanem i Iranem, Islam Kala, w prowincji Herat na zachodzie. Ofensywa talibskich bojowników trwa w całym Afganistanie.

„Przejście Islam Kala znajduje się całkowicie pod naszą kontrolą i przywrócimy jego działalność jeszcze dzisiaj (w piątek)” – oświadczył rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

Islam Kala to jedno z najważniejszych przejść na granicy Afganistanu z Iranem, przez które przechodzi większość legalnego handlu między tymi krajami. Władze afgańskie otrzymały od USA zgodę na import irańskiej benzyny i gazu pomimo amerykańskich sankcji – zwraca uwagę AFP.

Jest to drugie duże przejście graniczne zajęte przez talibów od rozpoczęcia przez nich ofensywy na początku maja, kiedy Amerykanie rozpoczęli ostatnią fazę wycofywania się z kraju.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek, że wycofywanie wojsk amerykańskich z Afganistanu zostanie zakończone do 31 sierpnia. Zaznaczył przy tym, że nie należy wykluczyć, iż kraj ten wpadnie w ręce talibów.

W czerwcu talibscy bojownicy zdobyli Szir Chan Bandar, główny posterunek graniczny między Afganistanem i Tadżykistanem. Około 1000 afgańskich żołnierzy zostało zmuszonych do szukania schronienia w Tadżykistanie po intensywnych walkach z talibami.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl