fot. flickr.com

Afganistan: z rąk talibów uwolniono 149 osób

Siły rządowe uwolniły w poniedziałek 149 osób, w tym kobiety i dzieci, które wcześniej tego samego dnia zostały uprowadzone przez talibów w prowincji Kunduz na północy Afganistanu – poinformowało afgańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Zastępca rzecznika tego resortu Nasrat Rahimi powiedział, że rebelianci nadal przetrzymują 21 zakładników. Dodał, że w prowadzonej przez siły bezpieczeństwa akcji uwalniania porwanych zabito dotychczas co najmniej siedmiu talibów.

Przewodniczący rady prowincji Kunduz Mohammad Jusuf Ajubi oświadczył, że talibowie zatrzymali na drodze w okręgu Chanabad trzy autokary i uprowadzili pasażerów. Zdaniem Ajubiego porywacze szukali pracowników rządowych lub funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.

Szef policji w sąsiedniej prowincji Tachar Abdul Rahman Aktasz poinformował, że uprowadzeni pasażerowie pochodzili z prowincji Tachar i Badachszan i jechali do stołecznego Kabulu.

W poniedziałek zaczął obowiązywać ogłoszony przez prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego czterodniowy rozejm z okazji święta Id al-Adha (Święta Ofiarowania). Choć talibowie nie odpowiedzieli oficjalnie na propozycję szefa państwa, cytowane przez Reutera źródła talibskie podawały, że przywódcy talibów wstępnie zgodzili się na zawieszenie broni z siłami rządowymi. Miał to jednak jeszcze ostatecznie zatwierdzić ich najwyższy przywódca, mułła Hajbatullah Ahundzadeh. Zapowiadali ponadto, że z tej okazji uwolnią setki więźniów.

PAP/RIRM

drukuj