fot. PAP/EPA

MSZ: Sytuacja w Afganistanie tematem spotkania z inicjatywy sekretarza generalnego ONZ

Podniesienie świadomości społeczności międzynarodowej co do sytuacji humanitarnej i pilnych potrzeb ludności w Afganistanie było jednym z celów spotkania zorganizowanego na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, w którym udział wziął wiceszef MSZ Paweł Jabłoński – poinformował resort.

Wydarzenie – poinformowano we wtorkowym komunikacie MSZ – odbyło się w formie hybrydowej w siedzibie ONZ w Genewie.

Afganistan stoi obecnie w obliczu niezwykle trudnej sytuacji, na którą składa się nie tylko przedłużający się konflikt, ale również dotkliwe susze oraz pandemia COVID-19 – podkreślono w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

„Jeszcze przed ofensywą Talibów 18 milionów Afgańczyków – prawie połowa populacji – potrzebowało pomocy. Tylko od stycznia 2021 roku ponad 550 tys. osób zostało przesiedlonych. Jeden na trzech Afgańczyków stoi w obliczu zagrożenia żywnościowego, a ponad połowa dzieci poniżej piątego roku życia znajduje się na krawędzi ostrego niedożywienia” – czytamy w komunikacie MSZ.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1437753801000341510

Zwrócono w nim uwagę, że poważna susza potęguje kryzys humanitarny, a nadchodząca zima może go tylko pogłębić.

„Trudna sytuacja polityczna nasili jeszcze te potrzeby oraz zwiększy liczbę osób, które wymagać będą pilnego humanitarnego wsparcia, dlatego ONZ wzywa społeczność międzynarodową do wzmocnienia zaangażowania w Afganistanie” – głosi komunikat resortu spraw zagranicznych.

MSZ podało, że celem spotkania, w którym uczestniczył wiceminister Jabłoński, było „podniesienie świadomości społeczności międzynarodowej nt. sytuacji humanitarnej i pilnych potrzeb ludności w Afganistanie oraz mobilizacja państw w odpowiedzi na zaktualizowany apel ONZ na rzecz Afganistanu”.

„Wydarzenie miało na celu wyrażenie solidarności i zobowiązań wobec narodu afgańskiego w obliczu pogarszającej się sytuacji humanitarnej w kraju” – zaznaczono.

Podczas spotkania zaapelowano o zapewnienie ciągłego dostępu do pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej.

Cytowany w komunikacie wiceminister Jabłoński powiedział podczas spotkania, że „przejęcie Afganistanu przez Talibów było geopolitycznym trzęsieniem ziemi”. Zapewnił także, iż „Polska ma pełną świadomość, że niestabilna sytuacja gospodarcza i bezpieczeństwa w Afganistanie może wywołać poważne problemy wewnętrzne”.

„Wspieranie ludności Afganistanu to obowiązek nie tylko o charakterze humanitarnym. Ma to również ogromny wpływ na bezpieczeństwo naszych obywateli w całej Europie. Uważamy, że w obecnych okolicznościach, oferowanie Afgańczykom znacznej pomocy humanitarnej powinno być kluczowym priorytetem społeczności międzynarodowej” – mówił wiceszef MSZ.

Paweł Jabłoński zapewnił, że „Polska będzie wspierać wysiłki ONZ na rzecz pomocy całej ludności Afganistanu”.

MSZ poinformowało, że w wydarzeniu wzięli udział m.in.: sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, jego zastępca ds. pomocy humanitarnej Martin Griffith, dyrektor wykonawcza Funduszu NZ na rzecz Dzieci (UNICEF) Henrietta Fore, dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley oraz dyrektor wykonawcza Funduszu Ludnościowego NZ (UNFPA) Natalia Kanem.

PAP

drukuj