PAP/EPA

W afgańskim Heracie doszło do wybuchu samochodu-pułapki. Zginęło 8 osób

Co najmniej 8 osób zginęło, a około 50 zostało rannych w wyniku wybuchu samochodu-pułapki w afgańskim mieście Herat. Eksplozja wyrządziła ogromne straty materialne. Nikt nie przyznał się do zamachu.

Do eksplozji doszło wczoraj późnym wieczorem w centrum Heratu, który jest położony w pobliżu granicy z Iranem. Zniszczone zostały domy i sklepy. Są także ranni i ofiary śmiertelne.

– Jak dotąd 8 naszych rodaków poniosło śmierć męczeńską, a około 50 zostało rannych. Ponad 95 procent ofiar to cywile. Bomba spowodowała także liczne szkody materialne – mówił Jilani Farhad, rzecznik gubernatora miasta Herat.

– To, co stało się wczoraj późnym wieczorem nieopodal posterunku służby bezpieczeństwa, jest nie do opisania. 4 moich krewnych zostało rannych, a nasze domy zostały zburzone – relacjonował Khalim Ahmad, świadek eksplozji.

Na razie nikt nie przyznał się do zamachu, choć władze Afganistanu obwiniają za eksplozję talibskich rebeliantów.

– Kontynuując nielegalne działania wojenne i akty przemocy wobec społeczeństwa, talibowie raz jeszcze zademonstrowali, że nie tylko nie zależy im na pokojowym rozwiązaniu obecnego kryzysu, ale raczej na dalszym zagmatwaniu sytuacji – napisał Aszraf Ghani, prezydent Afganistanu, w oświadczeniu.

W ostatnich miesiącach w kraju coraz częściej dochodzi do drastycznych wydarzeń, w których ofiarami stają się cywile. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta w obliczu zbliżającego się terminu całkowitego wycofania wojsk amerykańskich z terytorium Afganistanu, co (zgodnie z rozporządzeniem poprzedniego prezydenta USA) ma nastąpić 1 maja br. Od kilku tygodni trwają także próby wznowienia rozmów pokojowych z udziałem przedstawicieli Białego Domu, władz Afganistanu i talibów. Na 18 marca w Moskwie zaplanowano również międzynarodową konferencję w tej sprawie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl