fot. flickr.com

Koniec działalności Ministerstwa Skarbu Państwa

Jeszcze w tym tygodniu rząd ma podjąć decyzję dotyczącą nadzoru nad spółkami po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Z początkiem roku weszły w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa, co jest zgodne z zapowiedziami premier Beaty Szydło.

Chodzi o dwie ustawy: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające. Koordynatorem polityki właścicielskiej będzie prezes Rady Ministrów.

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu ma przyjąć rozporządzenie ws. rozdziału spółek poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Będą one związane z branżą, którą zajmuje się dany minister. Najogólniej można powiedzieć, że spółki górnicze i energetyczne będą należeć do ministra energii i górnictwa, spółki rozwojowe do ministra rozwoju i finansów, spółki misyjne, czyli np. radia, do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, spółki, które zajmują się żeglugą morską czy portami, będą przypisane do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W czasie posiedzenia Rady Ministrów będzie ostatecznie podjęta decyzja, które spółki, do których ministrów będą przypisane – wskazał Henryk Kowalczyk.

W myśl przepisów powstanie Rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych. To ciało doradcze zapewniające prezesowi Rady Ministrów kompleksowe i profesjonalne wsparcie w zakresie koordynacji nadzoru właścicielskiego.

Do 9-osobowej Rady po trzy osoby mają powoływać: premier, minister właściwy ds. gospodarki oraz minister właściwy ds. energii.

Według rządu, likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa ma przynieść rocznie około 100 mln zł oszczędności.

RIRM

drukuj