Rząd o wynikach prac systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego

Rada Ministrów zapozna się dziś z wynikami prac międzyresortowego zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Sprawozdanie w tej sprawie przedstawi szef MSWiA Mariusz Błaszczak. To jeden z punktów posiedzenia rządu, który zbiera się o godz. 11.00.

O przeglądzie wszystkich aktów prawnych związanych z zarządzaniem w sytuacjach klęskowych premier Beata Szydło zdecydowała po sierpniowych nawałnicach w Polsce.

W ostatni piątek, po przejściu orkanu Ksawery, premier poinformowała, że rząd pozna raport dotyczący przeglądu i podejmie decyzję o wprowadzeniu ewentualnych zmian i korekt w tych systemach.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak ma zaprezentować m.in. propozycję większego zabezpieczenia sieci energetycznej.

Wśród tych rekomendacji z całą pewnością znajdzie się rekomendacja zobowiązująca poszczególne instytucje i firmy, w tym firmy telekomunikacyjne, do tego, żeby posiadały alternatywne źródła energii. Chodzi o agregaty prądotwórcze w sytuacji kryzysowej, kiedy są przerwy w dostawach energii. Instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo powinny być wyposażone w agregaty – wskazuje Mariusz Błaszczak.

Możliwe są także zmiany procedur skutecznego ostrzegania przed kataklizmami.

Po sierpniowych nawałnicach rząd podwyższył kwotę na pomoc w odbudowie zniszczonych budynków mieszkalnych ze 100 tys. zł do 200 tys. zł. Ustalił także kwotę 100 tys. zł na pomoc w odbudowie budynków gospodarczych oraz uprościł procedury szacowania strat po klęskach żywiołowych. 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl