fot. PAP/Jakub Kamiński

Konferencja samorządowa Prawa i Sprawiedliwości

O dokonaniach i planach rządu oraz o możliwości współpracy między rządem a samorządami rozmawiano w sobotę w Sejmie podczas konferencji zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki.

Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia prezesa Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie przemówienia Jarosław Kaczyński mówił o poważnym potencjale rozwojowym Polski. Wskazał na wielkie sukcesy jakie dokonują się w sferze gospodarczej, socjalnej i społecznej. By dalej mogły być one dokonywane potrzeba, jego zdaniem, kompetentnych, racjonalnych i uczciwych rządów na poziomie samorządów.

– Trzeba tylko likwidować, także na poziomie samorządów, te wszystkie mechanizmy, te patologie, które ten mechanizm rozwojowy, tę siłę rozwojową osłabiają, a niekiedy w ogóle likwidują. Bywa nawet tak, że prowadzą do procesów wstecznych. To jest nasze wspólne zadanie i tej władzy, która jest tu w Warszawie, i rządu, z panem premierem na czele, tak znakomitym premierem – akcentował Jarosław Kaczyński.

To jak podkreślał prezes PiS, jest możliwe tylko i wyłączenie dzięki wspólnej pracy ponad podziałami. W tym celu konieczne jest zacieśnienie współpracy rządu ze wszystkimi samorządami w kraju. Tego oczekują Polacy.

Jednym z podstawowych celów do stworzenia szans rozwojowych, jak wskazywał premier Mateusz Morawiecki, jest odpowiednia strategia zawarta w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

– 300 do 400 procent środków więcej wypracował rząd PiS dla wszystkich szczebli jednostek samorządu terytorialnego. To są bezpośrednie korzyści, które samorządy mogą przekładać na programy infrastrukturalne[…]. Wspomnę o tej najważniej domenie pana ministra Adamczyka, pana ministra Kwiecińskiego, to programy drogowe jak Via Carpatia, rozwój Polski wschodniej, Via Baltica, fundusz dróg samorządowych – podkreślał premier RP.

W ciągu dwóch lat Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zrealizowało już prawie połowę najważniejszych zadań wytyczonych w tzw. planie Morawieckiego.  „Mosty dla regionów”, Dostępność Plus”, „ Mieszkanie Plus”, program „Czyste Powietrze” czy „Kolej Plus” to tylko niektóre z tych programów – wskazywał minister Jerzy Kwieciński.

– Jeszcze parę lat temu Fundusze Europejskie stanowiły ponad 50 procent wszystkich wydatków na inwestycje w naszym kraju, obecnie jest to 30 procent. I to nie, dlatego że Funduszy Europejskich jest mniej – wprost przeciwnie – jest ich więcej, ale dlatego, że pozyskujemy nowe środki finansowe. Dla przykładu korzystamy z Planu Junckera, z którego w tej chwili realizowane są w inwestycje na 60 mld zł. – mówił Jerzy Kwieciński minister inwestycji i rozwoju.

Polska przez ostanie pięć kwartałów rozwijała się w tempie 5 procent, bezrobocie spadło poniżej 6 procent.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl