Konferencja o konopiach w ministerstwie rolnictwa

„Konopie – uprawa, przetwórstwo, wielokierunkowe wykorzystanie i ich potencjał medyczny” – konferencja pod tym hasłem odbyła się w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Inicjatorem spotkanie był Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania.

Celem konferencji zorganizowanej pod patronatem resortu rolnictwa było przedstawienie doświadczenia oraz perspektyw zastosowania konopi w Polsce. Podczas debaty głos zabrali eksperci oraz naukowcy z kraju i z zagranicy. Jak podkreślali, konopia może mieć zastosowania inne niż tylko medyczne. Może być m.in. wykorzystywana w rolnictwie do procesu rekultywowania gleby.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wskazał, że nadszedł dobry moment na rozpoczęcie dyskusji na ten temat.

W tej tematyce wciąż brak jest przełomu. Postęp w hodowli roślin, w biotechnologii i medycynie dostarcza nowych narzędzi badawczych, które pozwalają modyfikować zawartość związków aktywnych i opisywać ich właściwości biologiczne z uwzględnieniem bezpieczeństwa stosowania. To duże wyzwanie dla rolnictwa i przedstawicieli środowiska lekarskiego głównie w kontekście skuteczności i bezpieczeństwa ich stosowania – powiedział Krzysztof Jurgiel.

Obecny podczas konferencji wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podkreślił swój sceptycyzm w odniesieniu do stosowania konopi. Jak dodał, jego zdaniem tzw. medyczna marihuana nie przyniesie przełomu w lecznictwie.

Aktualnie w Polsce terapia konopią indyjską jest legalna, jednak zgodę na jej przeprowadzenie musi wyrazić Ministerstwo Zdrowia

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj