fot. pixabay.com

Konfederacja wzywa do wydania nakazu aresztowania W. Putina

Wzywamy do ścigania zbrodniarza, jakim jest Władimir Putin – mówili w poniedziałek politycy Konfederacji. Zaapelowali też do władz Polski o wywieranie stanowczych nacisków dyplomatycznych na opinię międzynarodową i Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze ws. wydania nakazu aresztowania prezydenta Rosji.

Politycy Konfederacji odnieśli się na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie do wydarzeń w Buczy. Poseł Jakub Kulesza podkreślał, że jest to „zbrodnia, dokonana w bestialski sposób na ludności cywilnej”.

„Nie ma żadnych wątpliwości, kto odpowiada za ten zbrodniczy czyn. Są to ci, którzy tę wojnę wywołali i wysłali tam swoich żołnierzy” – podkreślił.

„Apelujemy do władz Polski o to, by rozpocząć wywierać stanowcze naciski dyplomatyczne na opinię międzynarodową, przede wszystkim na Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, o natychmiastowe wydanie nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i jego kacyków” – oświadczył Kulesza.

„Takich zbrodniarzy należy aresztować, osądzić i ukarać” – mówił z kolei dyrektor biura prasowego Konfederacji Tomasz Grabarczyk.

Poseł Robert Winnicki, przypominając zbrodnię katyńską, mówił z kolei, że „niestety Rosja dzisiaj te zbrodnicze neosowieckie dziedzictwo niesie, stosuje i wciela w życie”.

Co najmniej 400 osób zginęło w Buczy w obwodzie kijowskim podczas rosyjskiej okupacji – poinformował w poniedziałek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w Radiu Swoboda. Po tym, jak rosyjskie wojska zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiły się zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Doniesienia o zbrodniach napływają z Buczy, Irpienia, Hostomla, a także innych miejscowości.

W poniedziałek Wysoka Komisarz NZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet powiedziała, że jest przerażona obrazami ciał martwych cywilów w Buczy na Ukrainie. Dobiegające nas informacje wskazują, że mogło tam dojść do zbrodni wojennych i poważnych naruszeń prawa międzynarodowego – przekazała.

W sobotę Carla Del Ponte, była prokurator ONZ-owskich trybunałów karnych ds. zbrodni w b. Jugosławii i Rwandzie, zaapelowała do haskiego MTK o natychmiastowe wydanie nakazu aresztowania prezydenta Rosji. Del Ponte powiedziała w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika „Le Temps”, że nakazy aresztowania to jedyne istniejące narzędzie do aresztowania sprawcy zbrodni wojennej.

Zaznaczyła, że nakaz aresztowania nie oznacza, że Putin od razu trafi do więzienia.

„Utrudniałby mu on jednak opuszczenie kraju, a także stanowiłby mocny sygnał, że wiele krajów jest przeciwko niemu” – powiedziała.

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz powiedział w poniedziałek, że na tym etapie dochodzenia najważniejsze jest zbieranie dowodów.

„I tutaj Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze już jakiś czas temu rozpoczął śledztwo. Chodzi o to, aby go wesprzeć w udostępnianiu konkretnych dowodów” – powiedział Przydacz.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl