PAP/Tomasz Gzell

Komisja weryfikacyjna uchyliła zwrot ws. budynku przy Królewskiej 39

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję zwrotową ws. nieruchomości przy dawnej ul. Królewskiej 39 w Warszawie. Jej członkowie nakazali ponowne rozpatrzenie sprawy.

To jedna z dwóch spraw rozpatrzonych dziś na niejawnym posiedzeniu komisji. W kwestii nieruchomości położonej przy ul. Marszałkowskiej pod dawnym adresem Królewska 39 występowali kuratorzy spadków nieobjętych oraz tzw. kurator z Karaibów.

Roszczenia, które znalazły się w spadku były zbywane szybko i na bardzo korzystnych warunkach, gdyż za kwotę zaledwie 100 tys. zł do nieruchomości wartej prawie 7 mln zł. Te nieprawidłowości nie wzbudziły jednak wątpliwości urzędników m.in. m.st. Warszawy, dzięki czemu w 2014 r. doszło do decyzji reprywatyzacyjnej.

Wiceszef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta powiedział, że mocą tej decyzji zreprywatyzowano również tunel metra na wysokości skrzyżowania ul. Marszałkowskiej i Królewskiej.

– W tej sprawie trafił do sądu akt oskarżenia. Uczestnicy tej reprywatyzacji są oskarżani przez prokuraturę o oszustwa wielkich rozmiarów. Analiza spraw administracyjnych przez komisję weryfikacyjną wskazała, iż nie da się jakiegokolwiek punktu tej decyzji obronić. Od początku do końca -patologia na patologii w warszawskiej reprywatyzacji, jak w soczewce. Kurator z Karaibów w tej sprawie zadziałał, urzędnicy nie mieli wątpliwości, że na tak „śmierdzące” papiery można w Warszawie odebrać nieruchomości. Jak się nie udało jednym sposobem, to poszli po innych kuratorów. W ten sposób udało się zreprywatyzować kawałek metra. Dzisiaj jesteśmy w miejscu, kiedy te sprawy są wyjaśnione i odwrócone – akcentował Sebastian Kaleta.

Wobec nieruchomości przy ul. Krakowskie Przedmieście 35 komisja weryfikacyjna orzekła dziś, że decyzję zwrotową wydano z naruszeniem prawa, ale w tym przypadku zaszły już nieodwracalne skutki prawne.

RIRM

drukuj