fot. Monika Bilska

Komisja transportu PE odrzuciła wniosek o odesłanie kontrowersyjnego projektu pakietu mobilności do KE

Komisja transportu Parlamentu Europejskiego odrzuciła wniosek o odesłanie kontrowersyjnego projektu pakietu mobilności do Komisji Europejskiej, a ta miałaby przygotować nowe propozycje. Prace nad pakietem będą kontynuowane w PE.

Chodzi o regulacje z pakietu mobilności, zakładające m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników.

Wzbudzają one w Unii Europejskiej wiele kontrowersji; część państw członkowskich, w tym Polska, jest im przeciwna, wskazując ich protekcjonistyczny charakter.

Polsce zależy, by pakiet nie wszedł w życie, ale jeśli to się stanie, konieczne są zmiany. Nie pozwolimy uderzać w polskich przewoźników – powiedział europoseł Bogdan Rzońca.

– Niemcy i Francuzi chronią swój własny rynek, swoich przedsiębiorców i wprowadzają rozwiązania prawne, które są szkodliwe, niekonkurencyjne i niezgodne z duchem Unii Europejskiej. Stąd też będziemy starać się w Parlamencie Europejskim nawiązywać do idei konkurencyjności, równego dostępu do rynku usług i świadczenia usług. Moim zdaniem, będziemy mieć na pewno możliwość zaprezentowania w Parlamencie Europejskim i przekonywania posłów innych państw co do tego, że pakiet mobilności jest po prostu złym rozwiązaniem. Sądzę, że będziemy nagłaśniać tę kwestię tutaj w Parlamencie Europejskim i kontynuować debatę z poszczególnymi krajami – mówił Bogdan Rzońca.

Polskie firmy z sektora transportu drogowego doskonale radzą sobie na rynku unijnym. Kraje zachodnie uważają jednak, że konkurencja ze strony firm z Europy Środkowo-Wschodniej zabiera im miejsca pracy.

W kwietniu regulacje dot. mobilności przyjął PE poprzedniej kadencji. Do ich wejścia w życie zabrakło jeszcze kompromisu z Radą UE, gdyż zakończyła się kadencja PE.

We wrześniu sprawa wróciła do europarlamentu, bo komisja transportu, mimo poparcia na sesji, musi dać zielone światło do rozpoczęcia negocjacji.

RIRM

drukuj