fot. PAP/Marcin Obara

Komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje przewodniczącego Związku Zawodowego Celnicy PL

Przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL zeznaje dziś przed sejmową komisją śledczą ds. VAT. Główny wątek przesłuchania dotyczy braku kontroli na granicach, o czym świadek alarmował głośno od dawna.

Sławomir Siwy jest wieloletnim szefem Związku Zawodowego Celnicy PL. Świadek wskazywał, że celnicy dostali wprost zakaz kontrolowania np. wjeżdżających do Polski cystern z paliwem. To oznaczało ogromne pole do popisu dla przestępców podatkowych.

Śledczy chcą ustalić, kto zadecydował o tym, że kontroli ma nie być. Jednocześnie komisja stara się sprawdzić, czy zakres zaniedbań w przypadku ceł był podobny jak w innych obszarach wrażliwych, narażonych na wyłudzenia podatkowe – mówi członek sejmowej komisji śledczej poseł Wojciech Murdzek.

– Na pewno świadek bardzo aktywny przez cały czas swojego życia zawodowego. Ilość dokumentów kierowanych do wszystkich ważnych osób w państwie z poziomu związku Celnicy PL przeskakuje ilościowo niejedną instytucję, z bardzo konkretnymi wskazaniami i dobitnym językiem, mówiącym o olbrzymich stratach dla Skarbu Państwa, ale mówiących o tych stratach poprzez brak należytej reakcji, poprzez brak rozstrzygnięć – podkreśla parlamentarzysta.

Komisja bada lata 2007-2015. Według szacunków, w tym czasie Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń VAT stracił ok. 250 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj