fot. pixabay.com

Komisja Finansów Publicznych za uchyleniem przepisów „Polskiego Ładu” ograniczających płatności w gotówce

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w piątek opowiedziała się za uchyleniem wprowadzonych w ramach „Polskiego Ładu” przepisów ograniczających płatności w gotówce.

W piątek sejmowa Komisja Finansów Publicznych omawiała poselski projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Celem projektowanej ustawy jest wykreślenie przepisów, wprowadzonych w ramach ustawy wprowadzającej „Polski Ład”, które ograniczają płatności w gotówce.

Chodzi o zapisy, na mocy których przedsiębiorcy w relacjach z innymi przedsiębiorcami mogą zapłacić w gotówce tylko wtedy, kiedy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę płatności, nie przekracza 8 tys. zł. To rozwiązanie miało wejść w życie od 1 stycznia 2024 r., jednak poselski projekt, który również ma w wejść w życie od 1 stycznia 2024 r., sprawi, że pozostanie obecny limit, wynoszący 15 tys. złotych.

Innym rozwiązaniem, które zostało wprowadzone w ramach „Polskiego Ładu”, jest narzucenie na konsumenta obowiązku płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeśli wartość transakcji – bez względu na liczbę płatności – przekracza 20 tys. zł. To rozwiązanie miało wejść w życie również od 1 stycznia 2024 r. i również ma zostać wykreślone na podstawie projektu ustawy, który poparła w piątek sejmowa komisja.

Posłowie przyjęli również poprawki do projektu. Jedna z nich ma na celu wykreślenie przepisów ograniczających płatności w gotówce, które znajdują się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Poza tym zgłoszone zostały zmiany legislacyjne.

Ustawa trafi teraz pod obrady Sejmu na drugie czytanie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl