Kolejne szczątki zidentyfikowane przez Fundację Niezłomni

Bolesław Gnoza oraz bracia Dominik i Ludwik Trzcińscy – to trzy z pięciu ofiar które zidentyfikowała Fundacja Niezłomni. Szczątki odnaleziono  w zbiorowej mogile  w lesie w Łodziskach koło Ostrołęki.

Byli to prawdopodobnie członkowie siatki terenowej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – ofiary prowadzonej na tym terenie, gdzie działała aktywna partyzantka antykomunistyczna „akcji przeciwbandyckiej”.

Fundacji udało się dotrzeć do rodzin trzech z ofiar i potwierdzić ich tożsamość dzięki badaniom genetycznym – mówi Wojciech Łuczak, prezes Zarządu Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Poszukujemy nadal dwóch spośród tej piątki. Jest to Bronisław Lis i Władysław Prosaczyk. Apelujemy o przekazywanie informacji pod uruchomioną infolinię: 886-886-440. Tam można przekazywać wszelkie informacje na temat grobów i oczywiście na temat poszukiwanych przez nas rodzin ofiar. Poszukujemy ich oczywiście po to, żeby pobrać genetyczny materiał porównawczy, aby ustalić tożsamość pozostałej dwójki – podkreśla Wojciech Łuczak.

Fundacja przekazała noty identyfikacyjne członkom rodzin zidentyfikowanych ofiar. Przy wydobytych szczątkach znaleziono m.in. obrączkę.

Fundacja Niezłomni finansuje się sama, zbierając pieniądze podczas kwesty na rzecz ekshumacji i identyfikacji żołnierzy wyklętych. Odbywa się ona na cmentarzach całego kraju w okresie Wszystkich Świętych i w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl