fot. PAP/Radek Pietruszka

Kolejne odszkodowania dla lokatorów warszawskich kamienic

Komisja weryfikacyjna przyznała dzisiaj lokatorom warszawskich kamienic kolejne odszkodowania. Decyzje w tej sprawie zapadły w czasie posiedzenia niejawnego.

Komisja podjęła 13 decyzji przyznających odszkodowania w kwocie 433 tys. zł. Odszkodowania przyznano lokatorom m. in. nieruchomości położonych przy ul. Noakowskiego 16 oraz Lutosławskiego 9. Komisja zajęła się także sprawą Borzymowskiej. Orzekła o uchyleniu czterech decyzji z 2011 i 2012 roku, które przyznały odszkodowania beneficjentom reprywatyzacji.

W sumie komisja uchyliła dziś odszkodowania na łączną kwotę ok. 10,5 mln zł. Wszystkie sprawy zostały przekazane stołecznemu Ratuszowi do ponownego rozpatrzenia.

– Dzisiaj rozpatrywane decyzje to łączna kwota 10 591 782,30 zł na rzecz Marzeny K., Kamili S., Janusza P. Kończy to proces rozpatrywania przez komisję spraw odszkodowawczych, które grupa Roberta N. uzyskała za teren przy ul. Borzymowskiej na Targówku. Łączna kwota, którą zajęła się komisja to 34 688 344 zł i ta kwota powinna wrócić na rachunki miasta stołecznego Warszawy – mówi wiceminister sprawiedliwości, szef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta.

Sprawą Borzymowskiej komisja zajmowała się już od kilku miesięcy. W styczniu komisja orzekła w sumie o uchyleniu w całości siedmiu decyzji stołecznych władz dotyczących przyznania odszkodowań Borzymowskiej. Jednocześnie przekazała sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Z kolei w ubiegłym roku uchyliła przyznane w latach 2010-2012 ponad 3 mln zł odszkodowania za nieruchomości przy ulicy Borzymowskiej. Łącznie za tereny przy tej ulicy grupie adwokata Roberta N. przyznano ok. 34 mln zł odszkodowania.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj