Kolejne ciała ofiar smoleńskich w niewłaściwych grobach

Ekshumowane tydzień temu ciała dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej były złożone w niewłaściwych grobachpoinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Najprawdopodobniej chodzi o ciała śp. ks. Zdzisława Króla, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, oraz  ks. prof. Ryszarda Rumianka, rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Ze sprawozdań po badaniach genetycznych ekshumowanych w ubiegłym tygodniu ciał dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej wynika jednoznacznie, że były one złożone w niewłaściwych grobach – poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Ostateczne wnioski na temat powodów złożenia ciał w niewłaściwych grobach będzie można sformułować – jak zaznaczyła prokuratura – po wpłynięciu całościowych badań sekcyjnych dokonanych po ekshumacjach. Wyniki te będę dostępne w ciągu trzech – czterech miesięcy.

Ekshumacji ciał ofiar smoleńskich dokonano w Warszawie – w Świątyni Opatrzności Bożej i na cmentarzu w Pyrach.

Dariusz Fedorowicz, którego brat zginął w katastrofie smoleńskiej, akcentuje, że każda ekshumacja, to wielki ból dla rodzin ofiar smoleńskiej tragedii.

-Widzimy po prostu w jaki sposób Rosjanie i niestety również Polacy, podeszli do tego, tak przecież ważnego aspektu – jakim jest identyfikacja ciał. Dziś tak naprawdę żadna z rodzin, która nie przeszła tej bolesnej procedury ekshumacyjnej, nie wie czyje ciało zostało pochowane w grobie jej bliskich – powiedział  Dariusz Fedorowicz.

Bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali, że ekshumacje mogą także przyczynić się do poznania prawdy o katastrofie smoleńskiej – dodaje Dariusz Fedorowicz.

-Najważniejsze jest to, aby przy okazji tej ekshumacji, nie skupiać się tylko i wyłącznie na identyfikacji ciał, ale wykonać wszystkie niezbędne działania, które mogą wyjaśnić mechanizm powstania urazów. Co za tym idzie, również rzucić trochę światła, na sam przebieg katastrofy i być może przyczynić się wreszcie do jej wyjaśnienia. To jest najważniejsza sprawa, niestety niektóre media o tym zapominają – powiedział  Dariusz Fedorowicz.

Wypowiedź Dariusza Fedorowicza:

Pobierz Pobierz

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl