Kolejne apele do protestujących w Sejmie: Zakończcie protest

Kolejne organizacje pomagające niepełnosprawnym popierają apel do protestujących w Sejmie o merytoryczne rozmowy z rządem i zakończenie protestu. Sprawy niepełnosprawnych zeszły na drugi plan, to walka polityczna – mówi ks. Stanisław Jurczuk, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

Niepełnosprawni, którzy w poniedziałek przybyli przed Sejm, zaapelowali do protestujących w budynku parlamentu o merytoryczne rozmowy z rządem. Mówili, że chcą, aby protest się zakończył, ponieważ niepełnosprawni mają coraz gorszą opinię, a do tego – jak mówił jeden ze zgromadzonych przed Sejmem – przyczynia się właśnie protest. Propozycję zakończenia strajku i podjęcia merytorycznych rozmów z rządem wyraziła także Ewa Krawczyk, kierująca Fundacją „Pomóż Innym”. Dialog zamiast strajku poparł również ks. Stanisław Jurczuk, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Podkreślał, że to, co dzieje się w Sejmie, to zwykła przepychanka, walka polityczna, a „sprawy niepełnosprawnych zeszły na drugi plan”.

Tymczasem część postulatów protestujących została już spełniona. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ułatwiającą dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób niepełnosprawnych. Podpisana jest też ustawa podnosząca rentę socjalną z 865 złotych do ponad 1029 złotych. Protestujący mówią, że to za mało i żądają wprowadzenia miesięcznego dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 złotych dla niepełnosprawnych, którzy ukończyli 18. rok życia i są niezdolni do samodzielnej egzystencji. Rząd pracuje także nad kolejnymi udogodnieniami. Zapowiedział, że powstanie Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj