fot. twitter.com

Kolejna rozprawa przed komisją weryfikacyjną ds. warszawskiej reprywatyzacji

Przed komisją weryfikacyjną ds. warszawskiej reprywatyzacji odbędzie się dziś kolejna rozprawa ogólna. Została na nią wezwana m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewcz-Waltz. Podczas posiedzenia, członkowie komisji mają m.in. wrócić do sprawy Noakowskiego 16. 

Wiemy już, że prezydent stolicy miała wiedzę nt. tego postępowania zwrotowego, a teraz będziemy ustalać przepływ informacji między gabinetem Hanny Gronkiewcz-Waltz a referentami, którzy przygotowali decyzję – wyjaśnił Paweł Lisiecki z komisji weryfikacyjnej.

Oprócz prezydent Warszawy na przesłuchanie w charakterze świadka wezwany został Marek Dębski, były kierownik w Wydziale Spraw Dekretowych w Biurze Gospodarki Nieruchomościami.

– Chcemy go na pewno zapytać, jak był zarządzany BGN? Jakie były ewentualne naciski bądź jakie były decyzje np. co do prędkości rozpatrywania prac przez urzędnika. Pan Marek Dębski przebija się w wielu decyzjach obrotowych, on nadzorował tych referentów. W związku z czym on powinien mieć taką wiedzę. Będzie on pewnie też pytany, czy on się kontaktował bezpośrednio z panią Hanną Gronkiewcz-Waltz oraz czy do niego przychodzili handlarze roszczeń czy prawnicy starający się o zwrot nieruchomości. To może być ważne dla ustaleń komisji – powiedział Paweł Lisiecki.

Komisja weryfikacyjna ma również pytania do prezydent Hanny Gronkiewcz-Waltz . Jednak jak dotąd nie stawiała się ona na wezwania komisji. Za kolejne niestawiennictwo grozi jej kara do 30 tys., a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawę decyzją prokuratora.

Sprawą reprywatyzacji nieruchomości przy Noakowskiego 16 komisja weryfikacyjna zajmowała się na początku br. Uznała wtedy, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. została podjęta z naruszeniem prawa i zobowiązała beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł.

RIRM

drukuj