KOD coraz bardziej promowane przez ,,Gazetę Wyborczą”

,,Gazeta Wyborcza” coraz wyraźniej wspiera tzw. Komitet Obrony Demokracji. Dziennikarze z Czerskiej zapowiedzieli dołączenie do sobotniego wydania gazety deklaracji umożliwiającej przystąpienie do KOD-u.

Wcześniej dziennik informował o każdym marszu, jaki organizował lider Komitetu Mateusz Kijowski. W gazecie można było także znaleźć pocztówki, które miały być wysłane do prezesa Trybunału Konstytucyjnego czy pierwszej damy.

Medioznawcy podnoszą, że dziennik od dłuższego czasu funkcjonuje, jako biuletyn KOD-u, ale także, jako pismo, które animuje ten ruch.

W ocenie dr Hanny Karp gdyby Komitet nie powstał to redakcja z Czerskiej uczyniłaby wszystko, aby coś na jego kształt wcześniej czy później powołać.

– Można by nawet powiedzieć, że gdyby Komitet Obrony Demokracji nie powstał, to są według mnie wszelkie znaki na niebie i ziemi, wszelkie przesłanki, wszelkie symptomy tego, że „Gazeta Wyborcza” taki komitet powołałby. Czy byłby on pod taką nazwą czy inną, to już nie jest istotne. Z pewnością pełniłby on takie funkcje, jakie dzisiaj pełni KOD. Tego rodzaju enuncjacje, informacje, kwestionariusze, takie jak ten, który ma być zamieszczony w sobotnim wydaniu też byśmy znaleźli – uważa dr Hanna Karp.

Tzw. KOD wspiera nie tylko „Gazeta Wyborcza”, ale cały koncern Agory i Fundacja im. Stefana Batorego.

Komitet Obrony Demokracji powstał tuż po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych. Jego działacze uważają, że demokracja w Polsce jest zagrożona.

RIRM

drukuj