Kielce: trwa Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

W Kielcach trwa drugi dzień Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. W tym roku jest on związany ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Na targi przybył prezydent Andrzej Duda.

W Salonie Przemysłu Obronnego bierze udział ponad 600 wystawców z 31 krajów.

– Tutaj pojawiają się nowe pomysły współpracy. Kreuje się różne możliwości biznesowe – mówi Jakub Skiba, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która jest głównym partnerem targów.

Huta Stalowa Wola należąca do PGZ prezentuje w Kielcach swój najnowszy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym 30 milimetrów.

– Udało się w tym produkcie połączyć dwie nowe rzeczy: odporność przeciwminową, czyli to, co jest najważniejsze dla załogi, z masą produktu jak również z tymi możliwościami pływania. Dzisiaj się tym chwalimy – wskazuje Bartłomiej Zając, dyrektor rozwoju Huty Stalowa Wola.

Z kolei Fabryka Broni „Łucznik” chwali się nowymi projektami: Pistoletem P-R 15 Ragun oraz karabinem wyborowym. Cały czas rozwijany jest też projekt karabinka MSBS – mówi prezes fabryki Adam Suliga.

– Nadal uzupełniamy całą rodzinę karabinków GROT. W sumie ma być 10 karabinków: 5 kolbowych i 5 bezkolbowych. Spodziewamy się, że do końca przyszłego roku te karabinki będą wdrożone – podkreśla Adam Suliga.

Polskie Firmy liczą na kolejne zamówienia w ramach wielkiego projektu modernizacji i rozwoju armii.

– Skala potrzeb i wyzwań jest olbrzymia. Zaszłości są bardzo duże – zaznacza Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Dlatego rząd chce szukać środków także poza budżetem państwa. MON pracuje nad projektem funduszu obrony narodowej.

– Zależy nam na tym, żeby w jak największym stopniu zbudować zdolności obronne, żeby w jak największym stopniu zmodernizować wyposażenie wojska polskiego – dodaje Mariusz Błaszczak.

Rozwój krajowego przemysłu obronnego ma duży wpływ na całą gospodarkę.

– Dzięki efektowi mnożnikowemu te wydatki z całą pewnością przyniosą korzyść, jeżeli chodzi o dynamizowanie polskiej gospodarki – podkreśla Jakub Skiba.

Na targi przyjeżdżają goście z całego świata. Minister obrony narodowej Polski spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Mołdawii i Nepalu. Podpisał także porozumienie o współpracy wojskowej między Polską i Etiopią.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1036988005125382145

W Kielcach zawarto też kilka ważnych umów, m.in. na dostawę zmodernizowanych radarów ODRA oraz szkolenie Polskich żołnierzy w Stanach Zjednoczonych, którzy będą obsługiwać baterie Patriot. Są one podstawą polskiego systemu obrony powietrznej Wisła.

Targom towarzyszyły też uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego klas mundurowych. To fenomen, że są one tak popularne – podkreślił szef MON.

– To jest polski fenomen i nadzieja na przyszłość, nasza wspólna, że ci młodzi ludzie, którzy tutaj obok stoją będą strzegli naszego bezpieczeństwa – mówi Mariusz Błaszczak.

W inauguracji wzięło udział ponad czterystu uczniów z Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Dzięki specjalnemu programowi prowadzonemu przez MON, uczniowie takich klas mogą szybciej stać się prawdziwymi żołnierzami.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl