fot. PAP/EPA

Kiedy nastąpi brexit?

Kandydat na premiera Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnia, że Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską. Łagodzi jednocześnie stanowisko w sprawie bezumownego brexitu.

Przedwczoraj minęły równe trzy lata, od kiedy Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię Europejską. Póki co, do brexitu jednak jeszcze nie doszło.

– To byłoby grubym błędem dla Wielkiej Brytanii ze względu na jej problemy wewnętrzne, kwestie separatyzmów, które się tam w ostatnich latach dość mocno objawiły. Dla Europy jest to również rozwiązanie złe ze względu na to, iż atomizacja Europy służy interesom przede wszystkim Rosji – mówi prof. Rafał Juchnowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Los Wielkiej Brytanii wydaje się jednak przesądzony.

– Moją obietnicą jest wyjście z Unii Europejskiej 31 października – zadeklarował były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

To ważna deklaracja, bo obecnie jest kandydatem na premiera i faworytem w tym wyścigu. Chce przekonać europejskich partnerów do tego, że poważnie podchodzi do opuszczenia Wspólnoty.

– Kluczem do tego jest pozostawienie nadających się do wykorzystania elementów porozumienia, które już jest martwe i zrealizowania tego – wskazał Boris Johnson.

Jak mówił, do porozumienia można wprowadzić poprawki techniczne, które mogłyby uchronić Wielką Brytanię od twardej granicy.

– Nikt nie chce twardej granicy w Irlandii Północnej i nikt nie wierzy, że będzie to konieczne – zaznaczył Boris Johnson.  

Jeżeli Boris Johnson zostanie premierem, Wielka Brytania faktycznie może opuścić Wspólnotę już za cztery miesiące. Decyzję o wyborze nowego szefa rządu podejmą członkowie partii konserwatywnej. Mają na to czas do 22 lipca.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl