KGP: W wyniku ogólnoeuropejskiej akcji polscy policjanci zatrzymali 116 praw jazdy

Podczas kaskadowych pomiarów prędkości policjanci skontrolowali ponad 22 tys. kierowców, prędkość przekroczyło ponad 11 tys. z nich; 116 osobom zatrzymano prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h – poinformowała w czwartek PAP Komenda Główna Policji.

W ramach poniedziałkowej akcji „Kaskadowy pomiar prędkości” policjanci skontrolowali 22 555 samochodów, prędkość przekroczyło 11 664 kierowców, za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h 116 osobom zatrzymano prawa jazdy. Dla porównania we wtorek, kiedy kontrole odbywały się normalnie, policjanci w całej Polsce zatrzymali 58 dokumentów.

W poniedziałek polska policja uczestniczyła w działaniach kontrolno-prewencyjnych w ramach akcji „Kaskadowy pomiar prędkości”, która została przeprowadzona we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Działania były prowadzone w godzinach 6.00–22.00, koordynowała je Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

W ramach akcji na polskie drogie wyjechało ponad 5 tys. policjantów, którzy mierzyli prędkość w ponad 4,8 tys. punktów pomiarowych.

W związku z tym, że przekroczenie prędkości jest wykroczeniem, które jest przyczyną najpoważniejszych zdarzeń drogowych, w większości przypadków zbyt szybka jazda kończyła się mandatem” – powiedział w rozmowie z PAP Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Policjanci przestrzegają, że wraz ze wzrostem prędkości wydłuża się droga hamowania i trudniej jest zapanować nad pojazdem. Opóźnia się również reakcja na sytuacje mogące wystąpić na drodze.

Z powodu nadmiernej prędkości giną nie tylko kierowcy pojazdów, ale niestety giną również inni uczestnicy ruchu drogowego” – podkreśliła KGP na swojej stronie internetowej.

„Kaskadowy pomiar prędkości” był akcją o charakterze międzynarodowym. Brali w niej udział funkcjonariusze policji drogowej z ponad dwudziestu krajów Europy, zrzeszonych w międzynarodowej organizacji policji ruchu drogowego TISPOL. Akcja została przeprowadzona po raz pierwszy, ale podobne działania – o charakterze ogólnopolskim – będą prowadzone w czerwcu, sierpniu, październiku i w grudniu.

Kaskadowy pomiar prędkości oznacza, że kontrola prowadzona jest w tym samym czasie na kilku odcinkach tej samej drogi. Mogą w niej brać udział dwie, trzy lub więcej załóg policji. Często takie kontrole odbywają się na krótkim odcinku drogi. Jak informowała policja, celem akcji jest egzekwowanie przestrzegania ograniczeń prędkości i dbanie o bezpieczeństwo na drodze.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl