fot. PAP/Łukasz Gągulski

KGP: Ostatniej doby policjanci sprawdzili prawie 75 tys. osób na kwarantannie; 211 naruszeń

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 75 tys. osób poddanych kwarantannie. W 211 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik Komendy Głównej Policji przekazał, że od początku akcji monitorowania osób przebywających na kwarantannie funkcjonariusze dokonali już 4,4 mln kontroli.

Inspektor wskazał, że ostatniej doby policjanci sprawdzili prawie 75 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. Zaznaczył, że podczas kontroli w 211 przypadkach stwierdzono uchybienia, które w ocenie funkcjonariuszy kwalifikują się do ukarania.

Przypomniał przy tym, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, inspektor sanitarny może wymierzyć grzywnę od 5 do 30 tys. zł.

Dodał, że policjanci podczas ostatniej doby otrzymali 20 próśb o pomoc w sprawie zakupu żywności, wysłania przesyłki czy wyniesienia śmieci z domu.

Rzecznik KGP przekazał też, że funkcjonariusze skontrolowali już prawie 158 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, a ostatniej doby ponad 4,6 tys.

Mariusz Ciarka przypomniał, że każdego dnia do działań prewencyjnych, w tym zapobiegających zakażeniom, zaangażowanych jest od 20 do 24 tys. funkcjonariuszy.

Zaznaczył, że ponad 130 policjantów jest zarażonych koronawirusem, a od początku działań ponad 2,3 tys. było, lub jest jeszcze na kwarantannie.

Rzecznik KGP dodał, że policjanci rozdają także maseczki, zwłaszcza bezdomnym, oraz informują o nowym nakazie zakrywania ust i nosa.

„Mamy nadzieję, że podczas zbliżającej się >>majówki<< Polacy zachowają dystans społeczny i ograniczą spotkania w większym gronie, zwłaszcza obcych osób, podobnie jak przestrzegali tych zasad w święta wielkanocne” – przekazał Ciarka.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl