fot. twitter.com

Katowice: Związkowcy z Huty Pokój w Rudzie Śląskiej rozpoczęli protest w siedzibie Węglokoksu

Związkowcy z Huty Pokój w Rudzie Śląskiej rozpoczęli dziś akcję protestacyjną w siedzibie katowickiego Węglokoksu, do którego należy huta.

Protestujący domagają się realizacji postanowień zawartego we wrześniu porozumienia. Miało ono uratować i zapewnić stabilność działania rudzkiego zakładu.

Weszliśmy do siedziby Węglokoksu i dwójka osób rozpoczęła strajk głodowy –mówi Mariusz Latka, przewodniczący komisji międzyzakładowej WZZ „Sierpień 80” w Hucie Pokój. Związkowiec dodaje, że każdy dzień zwłoki oznacza dołączenie kolejnych dwóch osób do głodówki.

– We wrześniu ze stroną rządową podpisaliśmy porozumienie, ale od tego momentu nie wydarzyło się nic istotnego, co by mogło odmienić losy naszej spółki. Dlatego nie widzimy możliwości kontynuowania rozmów z Węglokoksem bez obecności kogoś decyzyjnego na poziomie centralnym, czyli ministra Jacka Sasina albo premiera Mateusza Morawieckiego. Chcemy, żeby jakieś decyzje na szczeblu centralnym zostały podjęte, bo w Węglokoksie mają to, bo ktoś im to dał, ale nie mają za bardzo pomysłu na hutę. Problem nie dotyczy tylko Huty Pokój, bo za chwilę podobna sytuacja będzie z Hutą Batory, która też jest w spółce kapitałowej Węglokoks. Przypuszczam, że prędzej czy później w Hucie Łabędy, która na razie problemów nie ma, ale powoli w tym kierunku zmierza. Jesteśmy pierwsi, ale na pewno nie ostatni – zaznacza Mariusz Latka.

Związkowcy zapowiadają, że będą protestować do skutku. Jeśli nie będzie żadnej reakcji, związkowcy nie wykluczają eskalacji protestu.

W drugiej połowie września w Rudzie Śląskiej podpisano porozumienie między hutą, Węglokoksem i związkowcami.

Przewidywało ono m.in. przeniesienie dwóch zakładów produkcyjnych Huty Pokój do nowej spółki i częściowe oddłużenie tej firmy wobec Węglokoksu. Umowa – jak wówczas informowano – ma zapewnić hucie ciągłość produkcji i uratować miejsca pracy.

Strony zobowiązały się do współpracy i współdziałania w celu restrukturyzacji huty oraz jej zadłużenia. Ustalono też zakres i harmonogram działań restrukturyzacyjnych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl