fot. PAP/Andrzej Grygiel

W Rudzie Śląskiej odbyła się konferencja pod hasłem „Silesia 2030”

Dyskusja w Rudzie Śląskiej, w której udział wzięli przedstawiciele rządu, dotyczyła przyszłości Śląska. Podpisana została wspólna rezolucja.

Strategia rządu dla Śląską sięga 2030 roku. Dalej idą plany Unii Europejskiej, bo jej celem jest w praktyce dekarbonizacja do roku 2050. Stąd dyskusja o przyszłości województwa śląskiego.

– Chcemy, żeby województwo śląskie nie straciło na potencjale – mówił europoseł Grzegorz Tobiszowski.

To z inicjatywy Grzegorza Tobiszowskiego w Rudzie Śląskiej odbyła się konferencja na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– Bezpieczeństwo dostaw energii to fundament bezpieczeństwa państwa – powiedział minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Bezpieczeństwo energetyczne oznacza zróżnicowanie technologii, surowców energetycznych, a także kierunków pozyskiwania tych surowców – oznajmił minister Piotr Naimski.

– Mamy dzisiaj w Polsce około 5 GW zainstalowanej mocy w najbardziej nowoczesnych elektrowniach – stwierdził.

To elektrownie, które będą sprawne przez najbliższych 25 do 30 lat. W interesie Polski leży, by te elektrownie zachować. To elektrownie węglowe.

– Byłoby nieodpowiedzialne rezygnowanie z tak nowoczesnych źródeł, które zbudowaliśmy w ostatnich latach – mówił Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych.

Wzrośnie znaczenie gazu. Choćby w Dolnej Odrze gaz zastąpi stare, wyeksploatowane bloki węglowe. To samo czeka Kozienice. Cała energetyka nie może zostać jednak przestawiona na gaz.

– To jest nieracjonalne chociażby z tego powodu, że gaz jest surowcem importowanym – powiedział minister Piotr Naimski.

Aby jednak zwiększyć bezpieczeństwo Polski, rząd realizuje dywersyfikację dostaw gazu, tak by pochodził on z różnych kierunków. Celem numer jeden jest gazociąg Baltic Pipe. Inwestycja przebiega zgodnie z planem. Na całą infrastrukturę przesyłową wydamy 14 mld zł.

– Na wszystkich odcinkach tej inwestycji w tej chwili trwa praca – akcentował Piotr Naimski.

Kolejnym elementem polskiego miksu energetycznego będzie energetyka jądrowa. Program nuklearny przewiduje budowę od 6 do 9 GW mocy.

– Stawiamy na bardzo różne paliwa – stwierdził wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

Najbliższe lata mają też przynieść gwałtowny rozwój OZE. Polska chce wykorzystywać wiatr na morzu.

– Bardzo liczę na rozwój całej gospodarki, całego subsektora produkcji komponentów, świadczenia usług dla morskiej energetyki wiatrowej – dodał wiceminister.

To plan na transformację energetyczną. I w tym wszystkim nie można zapomnieć o Śląsku.

– Mocno silne gospodarczo województwo śląskie będzie bardzo mocno wspierało procesy gospodarcze w naszym kraju – podsumował europoseł Grzegorz Tobiszowski.

W Rudzie Śląskiej podpisana została Rezolucja Śląska. Jednym z postulatów dokumentu jest to, by Europejski Zielony Ład uwzględniał bezpieczeństwo energetyczne każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Unia ma uniknąć ideologizacji. Tak, by w pogoni za kolejnym celem redukcyjnym nie zapomnieć o człowieku.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl