fot. PAP/Andrzej Grygiel

W Katowicach zostanie zaprezentowany Program dla Śląska

W Katowicach odbędzie się dziś prezentacja Programu dla Śląska. Uroczystość z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego rozpocznie się o 17.30 w budynku Urzędu Wojewódzkiego.

Celem programu ma być m.in. wzmocnienie gospodarcze województwa śląskiego. Jest w nim mowa o bezpośrednim rządowym wsparciu najważniejszych przedsięwzięć w regionie na co najmniej 35 mld zł.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, zwraca uwagę, że wsparcie dla Śląska jest potrzebne.

– Po rządach Platformy Obywatelskiej Śląsk wygląda jak pobojowisko. (…) Trzeba temu Śląskowi pomóc, bo te programy, które niby miały być za rządów PO i PSL-u, no to w ogóle ich nie było. Chyba, że były to programy mające na celu doprowadzić do ruiny Śląsk – to się rzeczywiście udało. Natomiast ja uważam, że musi być Program dla Śląska ściśle powiązany z programem dla Polski, bo przecież Śląsk to Polska. I to też jest istotne, żeby decyzjami nowych programów, nowych rozwiązań, nie skłócić środowiska, żeby nie skłócić Polaków, że „tamci dostali, ci nie dostali” – mówi Kazimierz Grajcarek.

Program dla Śląska został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju oraz stronę społeczną. To jeden z kluczowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i jeden z dwóch dedykowanych regionom.

RIRM

drukuj