By Ministerstwo Finansów - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61570053

KAS wykryła proceder wystawiania fałszywych faktur. Budżet stracił prawie 18 mln zł

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej rozbili grupę przestępczą, która wystawiała fałszywe faktury oferowane w ogłoszeniach typu „Dam koszty”; budżet stracił prawie 18 mln zł – poinformowała rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.

„Funkcjonariusze i pracownicy dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli proceder wystawiania fałszywych faktur. Były one oferowane w ogłoszeniach typu <<Dam koszty>>, a działalność była prowadzona w skali całego kraju. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu” – poinformowała rzeczniczka KAS.

Wyjaśniła, że w wyniku analiz danych z plików JPK_VAT i czynności kontrolnych ustalono, że sprawcy oferowali fikcyjne faktury, podszywając się pod legalnie działające podmioty gospodarcze. Oszuści posługiwali się danymi adresowymi i numerami NIP zarejestrowanych przedsiębiorców. Ustalono, że w ten sposób wykorzystano dane 1,5 tys. podmiotów gospodarczych z całej Polski.

W czynności procesowe i operacyjne było zaangażowanych ponad 100 funkcjonariuszy i pracowników dolnośląskiej, łódzkiej, małopolskiej i zachodniopomorskiej KAS oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

„Podejrzanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowych i karnych, związanych z wykorzystaniem fałszywych faktur. Przeszukano 116 miejsc zamieszkania, prowadzenia działalności i przechowywania dokumentacji podatkowej” – wylicza Anita Wielanek.

Rozpoczęto też 51 kontroli celno-skarbowych. W stosunku do części podejrzanych zablokowano ich rachunki bankowe w kwocie ponad 1 mln zł. Śledczy zabezpieczyli mienie o wartości ponad 2,5 mln zł.

„W wyniku działalności grupy przestępczej Skarb Państwa stracił prawie 18 mln zł” – dodała rzeczniczka.

PAP

drukuj