fot. sxc.hu

Dziś odbędzie się spotkanie przedstawicieli górniczych związków ws. programu dla branży

Przedstawiciele górniczych związków spotkają się dziś, by zdecydować o dalszych działaniach w kontekście rozmów z rządem o programie dla branży.

Obrady górniczych central mają odbyć się w katowickiej siedzibie śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Związkowcy krytycznie oceniają przebieg prac nad planem naprawczym dla górnictwa.

Jarosław Grzesik, szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, ocenił, że program zaproponowany przez rząd jest nie do przyjęcia.

– Wcześniej była mowa o tym, że będziemy powoli rozstawać się z węglem, z energetyką węglową do 2060 roku. 40 lat to może byłaby wystarczająca perspektywa, horyzont czasowy na to, żeby przyjąć jakieś rozwiązania. Niestety dokument, który został nam zaprezentowany, czyli „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”, tak naprawdę likwiduje górnictwo w ciągu najbliższych dziesięciu lat, bo po roku 2030 może zostaną dwie lub trzy kopalnie węgla kamiennego – zwrócił uwagę Jarosław Grzesik.

Rządowo-związkowy zespół, który ma wypracować rozwiązania dla górnictwa, miał zakończyć prace do końca września. Po spotkaniu w sierpniu w Katowicach związkowcy ocenili, że dotrzymanie tego terminu jest nierealne.

Związkowcy podkreślają też, że czwartkowe spotkanie zespołu zakończyło się fiaskiem, co stawia pod znakiem zapytania możliwość wypracowania porozumienia również w późniejszym czasie.

RIRM

drukuj