fot. flickr.com

Kanada: wzrost przypadków samobójstwa wspomaganego

W Kanadzie rośnie liczba przypadków tak zwanego samobójstwa wspomaganego. Tego rodzaju tzw. eutanazja wykorzystywana jest do pozyskiwania narządów do przeszczepów.

Tzw. samobójstwo wspomagane zostało w Kanadzie zalegalizowane w 2016 roku. To rodzaj tzw. eutanazji wykonywanej przez lekarzy na życzenie pacjenta.  W ostatnim czasie ten morderczy proceder jest wykorzystywany do pozyskiwana narządów do przeszczepów. Tylko w ubiegłym roku od pacjentów, którzy zmarli w wyniku tzw. samobójstwa wspomaganego, pobrano 18 narządów i 95 tkanek. Jest to wzrost o 14 proc. w stosunku do całego 2018 roku i aż o 109 proc. w porównaniu do 2017 roku.

Trillium Gift of Life Network – instytucja, która koordynuje pobieranie organów i tkanek do przeszczepów w kanadyjskiej prowincji Ontario, zachęca pacjentów do podejmowania rozmowy na temat pozyskania ich organów, gdy już podejmą decyzję o tzw. eutanazji.

– Obecne związanie eutanazji z praktyką transplantologiczną ukazuje prawdziwe docelowe założenia legalizacji eutanazji w krajach europejskich, a więc zapewnienie dawstwa środowisku transplantologicznemu – mówi Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w Krakowie. Praktyki stosowane w Kanadzie to presja na ciężko chorych.

TV Trwam News

drukuj