fot. PAP/Radek Pietruszka

K. Szczerski: Wizyta D. Trumpa jeszcze w tym roku

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa została przełożona, a nie odwołana i odbędzie się jeszcze w tym roku – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po piątkowym spotkaniu z Johnem Boltonem.

„Jest wyraźną i jednoznaczną wolą prezydenta Trumpa, by jeszcze w tym roku, w najbliższych miesiącach odwiedzić Warszawę, żeby zrealizować pełen plan wizyty, która była zaplanowana na 2 września, także z podpisaniem dokumentów, które są wypracowane i przygotowane do podpisów prezydentów” – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po piątkowym spotkaniu z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem.

Krzysztof Szczerski mówił, że strona polska przedstawiła stronie amerykańskiej kilka możliwych terminów wizyty prezydenta Trumpa i „one wszystkie obejmują najbliższe trzy miesiące”.

„Chcielibyśmy, żeby w najbliższym czasie tę nową datę wizyty prezydenta USA w Warszawie ogłosić” – powiedział.

Dopytywany, jakie daty zaproponowała polska strona, odpowiedział: „Kilka dat, w ciągu najbliższych trzech miesięcy, od dzisiaj do połowy listopada”.

W imieniu prezydenta Donalda Trumpa 1 września przylecą do Warszawy Wiceprezydent USA Mike Pence wraz z małżonką.

Potwierdzam rzeczywiście, że wiceprezydent USA Mike Pence wraz z małżonką przylecą do Warszawy także w imieniu prezydenta Donalda Trumpa 1 września w niedzielę i zostaną w Polsce do 2 września (…). 2 września chcemy zrealizować w zasadzie bardzo podobną sekwencję wydarzeń, które były planowane tutaj w Pałacu Prezydenckim dla obu prezydentów. Pan prezydent będzie rozmawiał z wiceprezydentem Mike Pence, później także będą rozmowy delegacji, konferencja prasowa prezydenta z wiceprezydentem Mikiem Pencem. Te wszystkie elementy zostają utrzymane i to będzie wizyta dwudniowa” – mówił szef gabinetu prezydenta.

PAP/RIRM

drukuj