K. Szczerski: Kwestie bezpieczeństwa, członkostwo w RB ONZ – tematami rozmów prezydenta w Korei Płd.

Kwestie bezpieczeństwa Półwyspu Koreańskiego, a tym samym bezpieczeństwa globalnego, oraz związane z członkostwem Polski w RB ONZ będą najważniejszymi tematami rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Korei Płd – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W Pjongczangu, przy okazji inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Andrzej Duda ma się też spotkać m.in. z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem – zapowiedział Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, będzie przebywał w Korei Płd. z wizytą roboczą w dniach 7-11 lutego 2018 roku (środa – niedziela). W czwartek prezydent będzie przebywał w stolicy Korei Płd., gdzie zaplanowano jego spotkania z prezydentem Mun Dze Inem.

Prezydent spotka się też z burmistrzem Seulu Park Won Sunem; odbierze też tytuł honorowego obywatela południowokoreańskiej stolicy. Według Szczerskiego planowane jest też m.in. spotkanie prezydenta z przedstawicielami Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, która od czasu zawarcia w 1953 r. rozejmu nadzoruje stabilność sytuacji na Półwyspie, w tym z szefem polskiej misji przy Komisji.

W tej pierwszej części wizyty Andrzeja Dudy planowane są rozmowy dotyczące „sytuacji na Półwyspie Koreańskim, przede wszystkim z prezydentem Mun Dze Inem, na którego zaproszenie odwiedza Koreę”, które dadzą polskiemu prezydentowi możliwość dogłębnej analizy i pozyskania informacji na temat realnego stanu bezpieczeństwa tego Półwyspu – podkreślił Krzysztof Szczerski.

„To wszystko wiąże się z faktem naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dzisiaj Korea jest jednym z najbardziej gorących punktów na mapie świata i te rozmowy dotyczące właśnie bezpieczeństwa Półwyspu, a tym samym bezpieczeństwa globalnego będą najważniejszym tematem rozmów prezydenta w Korei” – zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

„To będzie wizyta politycznie wrażliwa, bardzo znacząca i ważka dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Dlatego, że Polska jako kraj członkowski RB ma szczególną dzisiaj odpowiedzialność także za stan pokoju na świecie” – dodał minister. Zwrócił w tym kontekście uwagę na fakt, że Andrzej Duda został zaproszony przez prezydenta Korei już na początku polskiego mandatu w Radzie Bezpieczeństwa. Według Szczerskiego jest to istotne i będzie procentować w czasie całego polskiego mandatu w Radzie.

Następnie prezydent uda się do Pjongczangu, gdzie – wraz z małżonką – weźmie udział w piątkowej ceremonii otwarcia olimpiady oraz spotkaniu prezydenta Korei z szefami państw i rządów przybyłymi na uroczystość.

Według prezydenckiego ministra, stworzy to okazję do szeregu „mniej formalnych, ale dzięki temu bardziej komfortowych” spotkań bilateralnych z przywódcami innych krajów.

„Potwierdzony jest udział kilkunastu prezydentów i głów państw w inauguracji. Już wiemy, że prezydent w Korei planuje rozmowy dwustronne polsko-niemieckie, z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem” – poinformował Krzysztof Szczerski.

W sobotę para prezydencka ma odwiedzić wioskę olimpijską, gdzie planowane jest spotkanie prezydenta i jego małżonki z polskimi sportowcami. Jak powiedział Krzysztof Szczerski, prezydent przekaże wtedy polskiej kadrze olimpijskiej swój „doping do dobrych rezultatów w czasie igrzysk”.

„Jeśli czas pozwoli, jeśli inne obowiązki nie przeszkodzą, prezydent chciałby wziąć udział przynajmniej w jednych zawodach jako widz, tzn. w pierwszym konkursie skoków narciarskich” – dodał Krzysztof Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta zwrócił również uwagę w rozmowie z PAP, że prezydent celowo udaje się do Korei Płd. samolotem PLL LOT, „podkreślając i promując tym samym ekspansję naszego przewoźnika do Azji, Dalekiego Wschodu”.

„W ramach promocji polskich interesów gospodarczych będzie miał też rozmowy z przedsiębiorcami, żeby budować kontakty gospodarcze Polski i Korei” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl