PAP/Andrzej Grygiel

K. Szczerski: decyzja ws. stanowiska zastępcy sekretarza generalnego NATO przed końcem lipca

Decyzja ws. obsadzenia stanowiska zastępcy sekretarza generalnego NATO powinna być podjęta przed końcem lipca – oświadczył w sobotę w rozmowie z dziennikarzami szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który jest kandydatem na to stanowisko.

„Zostałem oficjalnie zgłoszony na te funkcję. Decyzję w tej sprawie podejmuje sekretarz generalny (NATO Jens Stoltenberg), to jest jego prerogatywa dlatego, że to jest funkcja jego bezpośredniego zastępcy” – mówił Krzysztof Szczerski dziennikarzom podczas konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach.

Minister zwrócił uwagę, że proces decyzyjny się toczy.

„Z tego co się orientuję, jako osoba będąca w niego zaangażowana, decyzja powinna być podjęta przed końcem lipca” – powiedział.

Dodał, że podczas niedawnej wizyty w Brukseli odbył z Stoltenbergiem indywidualną rozmowę trwającą prawie godzinę.

„Rozmawialiśmy o problemach NATO, o perspektywach polityki bezpieczeństwa w Europie” – relacjonował.

Obecnie zastępczynią sekretarza generalnego NATO jest Amerykanka Rose Gottemoeller, która była wcześniej podsekretarzem stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jej kadencja kończy się jesienią.

Zastępca sekretarza generalnego NATO to drugie najważniejsze stanowisko urzędnicze w Sojuszu Północnoatlantyckim. Według nieoficjalnych informacji Stoltenberg ma zdecydować o jego obsadzie przed przerwą wakacyjną w Sojuszu.

PAP/RIRM

drukuj