K. Radziwiłł: placówki należące do sieci szpitali poznamy 27 czerwca

Lista placówek, które będą należały do sieci szpitali, zostanie opublikowana 27 czerwca – poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Szef resortu zdrowia na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia odnosił się do ustawy o sieci szpitali, która weszła w życie na początku miesiąca.

Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że po opublikowaniu listy rozpoczną się bardzo intensywne przygotowania do zawarcia umów z tymi szpitalami, już według nowych zasad.

Minister zdrowia wskazywał też, że sytuacja pacjentów – w związku z ustawą o sieci szpitali – będzie się zmieniać dopiero od października.

Ten czas do jesieni to jest czas na różnego rodzaju przygotowania. W tej chwili pracujemy bardzo intensywnie nad kilkoma rozporządzeniami, które wprowadzają szczegóły ustawy w życie. Dotyczą one m.in. sposobu obliczania ryczałtu, który będzie podstawą wynagrodzenia dla szpitali. Jest to również czas, gdzie ostatnie decyzje w sprawie ewentualnych konsolidacji i innych przekształceń dotyczących samych szpitali, mogą podejmować jednostki samorządu terytorialnego – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Zgodnie z ustawą do sieci będą mogły należeć placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczonych będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne.

 

RIRM

drukuj