K.Łapiński: Niemcy mają pełną świadomość, że kwestia reparacji funkcjonuje w ich relacjach z Polską

Niemiecka strona ma pełną świadomość, że kwestia reparacji funkcjonuje w relacjach polskoniemieckich, ale musi być zachowany pewien porządek powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Podkreślił, że prezydent czeka na ekspertyzę rządu w tej sprawie.

W poniedziałek w Warszawie z oficjalną wizytą przebywała kanclerz Niemiec Angela Merkel. To druga – po Francji – wizyta zagraniczna Angeli Merkel od jej wybrania w ubiegłą środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec. Angela Merkel spotkała się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.

Pytany w internetowym programie „Tłit WP” o to, czy w czasie któregoś z tych spotkań poruszono kwestię reparacji, Krzysztof Łapiński odparł, że „kwestia reparacji jest stawiana w dyskursie publicznym”. Jak przypomniał, pojawiła się ona już m.in. w rozmowie polskiego prezydenta z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

„Ale też czekamy na to w sensie prezydent czeka, czy kancelaria prezydenta czekamy też na pewne stanowisko rządu” – podkreślił.

„Ta sprawa jest o tyle ważna, że ona stoi na agendach rozmów politycznych i strona niemiecka ma pełną świadomość, że ta sprawa w Polsce, czy w relacjach polsko-niemieckich funkcjonuje i będzie funkcjonować” stwierdził rzecznik prezydenta. „Najpierw musi być pewien porządek zachowany: stanowisko rządu, ekspertyzy, analizy, żeby być uzbrojonym w pewne narzędzia prawne i inne” – zaznaczył.

Dopytywany, czy na poniedziałkowym spotkaniu kanclerz Merkel odniosła się do kwestii reparacji, Krzysztof Łapiński podkreślił, że jest to kwestia, którą chciałby „zachować spokojnie na odpowiedni moment”.

Szef parlamentarnego zespołu ds. wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec Arkadiusz Mularczyk (PiS) ocenił w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że kwestia reparacji wojennych to jeden z tematów, które powinny być „systematycznie i systemowo” podnoszone w relacjach polsko-niemieckich.

„Uważam, że problem reparacji jest jednym z tych ważnych problemów w relacjach polskoniemieckich, które powinny być zasygnalizowane podczas pierwszej oficjalnej wizyty kanclerz Angeli Merkel w Warszawie, choć na konkretne i rzeczowe rozmowy przyjdzie jeszcze czas” – powiedział w wywiadzie Arkadiusz Mularczyk.

Parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej powołano z inicjatywy PiS pod koniec września 2017 r. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych – o którą wnioskował Arkadiusz Mularczyk – zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl